Rady veterána Angeeho pro nováčky



DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Tato část nápovědy není dílem autora hry Pána Hradu. AUTOR HRY NERUČÍ ZA TUTO KONKRÉTNÍ STRÁNKU. Bylo mi od autora hry dovoleno jako zkušenému veteránovi, který dlouhodobě cvičí nováčky, zveřejnit mnou sepsané úvodní rady využívané pro výcvik nováčků na stránkách Pána Hradu, ovšem berte na vědomí, že mé informace a rady se mohou lišit od oficiální nápovědy.




Upozornění: Kdo nechce číst stručný návod a chce si obstojně zahrát, měl by se seznámit, alespoň s ukázkou výstavby, základním desaterem ekonomiky a boje hry a s parametry staveb i jednotek.




Níže jsou shrnuty základní aspekty hry Pána Hradu na nezrychleném běžném serveru. (Mnohé ze základních informací a náležitostí hry budou platné i pro zrychlený server, popřípadě turnajový server, ovšem někde budou zásadní odlišnosti!)

Tato nápověda vznikla na základě mé dlouholeté práci s nováčky a jejich výchovou a reaguje na jejich nejčastější dotazy. Zkušení hráči zde nenajdou pravděpodobně nic, co by neznali, jelikož smyslem této nápovědy není poskytnout úplný výčet všeho dostupného a možného ve hře Pán Hradu, ale navést nováčky jak správně začít a jak se v kterých situacích chovat, sami pak jistě zjistí, že některé věci lze řešit jinak a třeba i efektivněji.




Dílčí části nápovědy:

Tabulky:



Ekonomika - základy:

Ihned na začátku hry se velmi vyplatí za kredity zapnout „zvýšenou produkci“, jelikož v této době nejsou téměř žádné příjmy a tato služba zvýší produkci u zlata, dřeva, kamene a železa o +1 (tj. o 1 440 od každé suroviny denně více), díky čemuž jste schopní mnohem rychleji na začátku hry rozšiřovat své království, jelikož jste schopni postavit o několik dní dříve stavby, na které nemáte běžně kámen, dřevo, železo. V pozdějších fázích hry se tato služba již tolik nevyplatí.

Napravo na konci království je pila, na začátku hry se vyplatí chodit jednotkami pro něj a nosit jej do svého hradu.

V okamžiku vylepšení portálu (žlutý portál) je možné jednotky odeslat na jiné mapy (doly) kde se vyskytuje dřevo, železo, kámen, popřípadě v opuštěných královstvích lze občas najít prasátka nebo jablíčka. Všechny tyto suroviny je možné naložit a odnést do hradu. Hodí se v případech, kdy si spočítáte, že by Vám chyběla nějaká surovina, na kterou je nutné čekat, než bude možné dále stavět, zatímco „ostatní“ Vám budou přetékat ze skladů ven. Další možností získání chybějících surovin je využití bodů z podzemí, které je možné vyměnit za suroviny na portál či rovnou do hradu.


Obecně ideální poměr surovin, které je vhodné vydělávat na nižších levelech hradu (ovšem záleží i na typu zvoleného startovního hradu a strategii hráče v průběhu hry), než se postoupí na další level (počty jsou při zapnuté zvýšené produkci):

  • 1. level -   8 ,   0 zahrádek, 0 skladišť
  • 2. level - 14 ,   1 , 1 , 1 , 2 zahrádky, 0-1 skladiště
  • 3. level - 22 ,   5 , 2 , 1 , 6-8 zahrádek, 0-1 skladiště
  • 4. level - 30 ,   7 , 4 , 3 , 10 zahrádek nebo 2 pole, 1 skladiště
  • 5. level - 42 , 10 , 8 , 5 , 2-3 pole, 1-2 skladiště
  • -----------------------------------------------------------------------------------
    Poznámka:
  • 7. level - Radikálně zvýšit příjem . Ideálně už od 6 levlu. (Všechny upgrady budov a hradby i cesty stojí .)
  • 8. level - Pokud stavíte "vojenský hrad" je třeba mít i vyšší příjem než ostatních surovin, tj. více než a , kterého je třeba na vojenský hrad nejméně. (Vojsko stojí a nezapomeňte na ! Jinak nenaverbujete žádné vojáky.)
  • 9. level - Pokud stavíte výherní hrady, je třeba optimalizovat příjem surovin -- přibližně na stejnou úroveň. (Upgrady skladů na vyšší levly stojí od všech surovin přibližně stejně, tak jako vlastní levly hradu. Příjem pak dosahuje cca nejméně +50 od každé suroviny a v případě využívání univerzit lze doporučit příjem až cca +300.)

Výstavba:

    Platí základní pravidlo: třikrát měř a jednou řež. Přestavovat hrad bude třeba neustále, však je vhodné již si dopředu rozmyslet, jak bude můj hrad vypadat na 8. levlu hradu ideálně ještě před tím než postavím vůbec svoji první stavbu - ukázky. O to méně pak budete muset bourat a o to rychleji se ke kýženému cíli dostanete. Po čase zjistíte, že vhodně umístěná kombinace budov umožňuje dobrou variabilitu. (Např. tři truhlárny za sebou mohu nahradit dvěma sklady, tři kamenictví například katapultem nebo třemi střelnicemi aj.)

    Záleží i na typu použitého startovního hradu, jelikož některé bonusové budovy jsou umístěny přímo ve stavebním prostoru hradu. (Lze je samozřejmě zbourat a nahradit. Bonusové budovy mimo stavební prostor hradu NELZE nahradit, respektive po jejich zničení o danou výhodu definitivně přijdete. Proto si tyto stavby pořádně nejen před otravnými skřety hlídejte!)

    Pro orientaci ceny základních budov, doba stavění bourání v tabulce.


Tipy:

    Zatočte si kolem štěstí 2x denně na hradě, můžete dostat zajímavou odměnu ať v surovinách, jednotkách, artefaktech nebo zkušenosti pro hrdinu. Vytočené suroviny mohou do začátku hodně pomoci. (Na začátku serveru jsou odměny menší, ke konci serveru již i bez bonusů, si lze vytočit zajímavé odměny.)

    Pokud je nouze (do 4. levlu) postavit maximálně jednu kasárna a zvětšit důraz na železo a jídlo ! Případně příště zkusit jiný typ startovního hradu - např. obránce. Dále do bojů se skřety zapojit co nejvíce jednotek - útočit v co největší přesile, při využití hrdiny.

    Některým se to bude zdát jako utopická čísla, ovšem je nutné si uvědomit poměr jednotlivých potřebných surovin potřebných na optimální počáteční výstavbu hradu. Aneb vždy je potřeba minimálně 4x více zlata než dřeva a dřeva je potřeba nejvíce z ostatních surovin. Dále je důležité nezapomenout na jídlo a včas vkládat dost zlata do zahrádek (polí) jinak začnou přetékat ostatní suroviny jen kvůli nedostatku 100. Proto se někdy vyplatí mít stavbu tržnice, pomocí níž lze suroviny nakupovat/prodávat. (Zkušenější hráči k rozjezdu využívají tržnice, kdy nestaví ani tolik domečků, jedná se o rychlejší postup založený především na směně na .)

    Lze si efektivně pomoci výměnou bodů z podzemí na konkrétní suroviny. Více jich dostanete při volbě "dát do hradu" než při volbě "dát na portál". Počet surovin závisí na herním dni - čím více je odehraných dní tím více surovin za stejný počet bodů můžete získat. Potřebujete-li získat lze doporučit máte-li tržnice, provést výměnu bodů na , které pote výhodněji směníte v tržnici. (Za 1 bod na začátku věku můžete získat cca 1 000 do hradu nebo cca 500 do hradu. Nemáte-li žádné vylepšení pak v tržnici směníte v kurzu 1 na 6 . Tedy z 500 dostanete 3 000 .)

    2 zlatá pravidla do ekonomiky:

      Koukejte se na zkušené hráče z předních příček tabulky, jak mají postavené své hrady. (Body ve statistice jsou za jednotky a stavby. Určitě poznáte, kdo je na předních příčkách za jednotky a kdo za dobrou výstavbu.)


Radnice a vesnice:

Sice lze vesnici a radnici postavit již na 4. levlu hradu, ovšem z ekonomického hlediska je lepší spíš nespěchat a radnici u hradu stavět nejdříve na 5. levlu hradu a nejlépe až na 6. levlu hradu, jelikož rozšířením stavební plochy hradu získáte více políček než místa u vesnice. (Někteří kvůli možnosti kompletního opevnění kamennými hradbami čekají až do 7 levlu.)

Pro postavení vesnice je nejdříve nutné postavit na hradě radnici. Následně na hradě mít dílnu a v něm vytvořeného stavitele nebo jej dostat jako unikátní jednotku např. z kola štěstí. Dále je třeba mít aktivovaný portál (žlutý portál), kdy stavitelem je nutné dojít na portál a na portále odeslat na vybrané místo na mapě, kde po dojití na potřebné místo může založit pomocí tlačítka vesnici.

Při stavbě vesnice je si nutné rozmyslet dva faktory. Co největší stavební plocha, která je ovšem v protikladu se zajištěním co největší bezpečnosti vlastní vesnice. Je třeba si uvědomit, že na napadení vesnice stačí žlutý portál - tedy mohou Vás napadat provokatéři, kterým není možné napadnout hrad, maximálně je po nich možno střílet děly. Navíc hlášení o příletu cizích jednotek dostanete až v okamžiku, kdy se nepřítel objeví u vesnice. (Při útoku na Váš hrad dostanete hlášení o příletu ihned po odeslání, tj. klidně i několik hodin před příletem vojska.) Proto se vesnice opevňují hradbami, aby lépe odolali nepřátelskému útoku. Můžeme postavit vesnici na území, kde maximálně využijeme stavební plochu nebo na území, kde si zajistíme větší bezpečnost před nepřátelskými jednotkami.

    Umístění vesnice podle bezpečnosti:
  1. Speciální skladišťová mapa - krytá vesnice úplně vlevo.
  2. Železný důl vlevo.
  3. Krytá vesnice na opuštěném království.
  4. Kamenný důl vlevo nebo dřevo vpravo.
  5. Nekrytá vesnice na opuštěném království či skladišti.
  6. Kamenný důl vpravo.
    Umístění vesnice podle stavební plochy:
  1. Opuštěně království.
  2. Speciální skladišťová mapa.
  3. Kamenný důl vpravo.
  4. Kamenný důl vlevo, železný důl vlevo.
  5. Dřevo vpravo.

Pozn. 1: Vesnici nelze stavět na mapách po zlatých dracích. (Lze stavět u opuštěných království, dolů, skladišťových mapách a skřetích mapách.)

Pozn. 2: Pozor jakákoliv budova NELZE stavět na bažině či kopcích, lze však zde postavit hradby! (Případně pasti, pokud k nim máte příslušný výzkum v univerzitě nebo černého stavitele. Samozřejmě lze stavět cesty či výspy.) Vylepšená mřížka (VIP účet) zobrazuje, co je možné na daném políčku stavět, jeho polohu a potřebnou energii na zdolání.

Pozn. 3: Výstavbu nejen vesnice lze urychlit, pokud má stavitel speciální artefakt kladivo, jež sníží cenu každé stavby kterou stavitel dělá o 20% a zároveň v okamžiku postavení bude mít stavba automaticky 20% dokončeno místo 0%. Dále lze i stavějící se vesnici opravovat (schopnost stavitele za 600 ) čímž, se stavba opět urychlí.


Portál (cestování na jiné mapy):

Slouží k přemisťování jednotek mimo vlastní království, jedná se o pentagram v levé části království. Pokud chcete cestovat, je však nutné portál vylepšit. Druhý level (žlutý portál) umožňuje zasílání jednotek k dolům, na opuštěné mapy, k oltáři, na klanové mapy vlastního klanu. Třetí level portálu (modrý portál) umožňuje zasílání jednotek do jakéhokoliv království libovolného hráče, ten ovšem musí mít též modrý portál. Nelze zasílat jednotky na vytvořené klanové mapy (úkoly vojevůdce) jiných klanů, popřípadě na některé mapy, které jsou vytvořeny na základě úkolů od hradního rádce.

Tedy postavíte-li modrý portál, může Vás kdokoliv případně napadnout. Modrý portál se staví automaticky v okamžiku, kdy hrad vylepšíte na 8. level hradu.

Je možné, že na některých serverech Vám jednotky nepůjdou vždy odeslat, jelikož daný server může mít dílčí omezení. (Např. noční pauza, kdy se nehraje - tedy není možné ani posílat jednotky nebo portování jednotek na cizí neklanové hrady, kdy je omezen přílet pouze na některé hodiny, nebo až od určitého dne, aj.)


Jak odeslat jednotku portálem:

  • Vylepšit kliknutím na portál na žlutý. (Třeba 5000 .)

  • Dojít alespoň jednou jednotku na portál. (Na jedno odeslání lze poslat maximálně 9 jednotek.)

  • Kliknutím na pentagram, popřípadě na symbol pentagramu pod roletkou se surovinami se zobrazí menu.

    • Zde je nutné zadat souřadnice, kam chcete letět (vhodné si předtím přes záložku mapa zobrazit dané místo pak jsou souřadnice předvyplněné). Například pro cestování na oltář zadám souřadnici x 200 souřadnici y 200.

      Po vyplnění souřadnice je vypsána vzdálenost a čas kdy jednotka na dané místo dorazí. Čas příletu lze upravit pomocí nastavení zpoždění, kdy je možné nastavit opožděný přílet až 1 440 minut (1 den).

      Jelikož mapy jsou velké, je možné vybrat přibližný sektor, kde se jednotka objeví v které části mapy, zda v levé či pravé části a zda nahoře či dole.

      Na závěr je nutné ještě zvolit dobu pobytu jednotky na místě samém, na výběr je 8, 12, 18, 24 a 48 hodin.

      Pak je jednotku možné odeslat.

  • Na místo určení putuje jednotka nějaký minimální čas. (Jedná se o dobu 120 minut, kdy za každé políčko vzdálenosti se přičítá 5 minut. Tedy pokud letím na místo vzdálené od mého hradu 12 políček, objevím se tam nejdříve 3 hodiny po odeslání. Poznámka: Na rychlých serverech je cestování o poloviny rychlejší.)

  • Návrat jednotek po nastaveném čase je okamžité a vrátí se zpět na Váš portál či do bezprostředního okolí.

  • Možnost bezplatně posílat jednotky portálem je každé dvě hodiny, za 1 kredit lze opětovně aktivovat portál na další odeslání (pouze modrý portál), lze opakovat vícekrát.

Pozn.: Do podzemí dolétne jednotka do 1 minuty po odeslání a za 1 hodinu se vrátí zpět. (Za hodinu se taktéž vrátí jednotky z obřiště.)

Energie a životy jednotek:

Každá jednotka má své životy a energii . Životy (červený sloupec) vypovídají o zdraví jednotky, když klesnou na 0, jednotka umře. Energie (modrý sloupec) jednotkám umožňuje nejrůznější akce – nejčastěji pohyb. Jednotka bez energie nemůže nic dělat.

Existují jednotky, které dokáží hodnoty života a energie i bez boje snižovat. Jedná se především o pavouky a jejich otravu jedem, kdy místo přírůstku života/energie v daný přidělený čas Vám naopak život/energie ubude. Obdobně existují otrávané vrhací nože, dýky, sekery. Můžete tak umřít i bez boje. (Je vhodné dočasnou otravu případně neutralizovat.)


Životy a léčení

Některé jednotky jsou schopny se sami uzdravovat – regenerovat. Poznáš to tak, že v popisu jednotky v kolonce „Přírůstek léčení je číslo jiné než nula. Jednotka, která má přírůstek léčení 0 , se sama neléčí. (Například: Schopnost uzdravovat se má tvůj hrdina, počáteční startovní červený zbrojnoš Béďa a Otakar.)

Jednotce, která nemá plný počet životů a nebojuje, přibude takový počet životů, jaké číslo je v kolonce „Přírůstek léčení“ a to v okamžiku kdy na orloji (v levé horní části lišty) se naplní červený sloupeček, je to 1x za 10 minut. (Například: Pokud tvůj hrdina má přírůstek léčení +1 může se za 24 hodin vyléčit o 144 , pokud bude mít tvůj hrdina přírůstek léčení +3 pak se za 24 hodin může vyléčit o 432 .)

    Způsoby léčení:
  • Pokud má jednotka přírůstek léčení a pokud nebojuje, pak se postupně sama léčí, viz výše.

  • Jakoukoliv vlastní jednotku je možné ihned vyléčit do maximálního zdraví za 3 kredity, služba "Vyléčení" lze použít 1x za 8 hodin. (Lze využít i klanovou pokladnici. Neplatí na velké jednotky 2x2 pole.)

  • Splněním některých úkolů nebo od skřetů lze získat speciální artefakt „lektvar života“ jedná se o jednorázový předmět, jehož použitím dané jednotce přibude maximálně tolik , jaká byla síla lektvaru. Je možné vypít více lektvarů.

  • Popřípadě existuje speciální „lektvar požehnání“, který jednotce dočasně na 120 minut zvedne přírůstek zdraví o +4. Více o bonusových lektvarech zde. Nebo existuje kouzlo „regenerace zdraví“, které dočasně zvedá přírůstek zdraví o +5 až o +10.

  • Existují speciální artefakty – „amulet života, hůl života a kniha mrtvých“. Každý z těchto artefaktů zrychlí léčení na libovolné (i mechanické) jednotce o +1. Takto je možné léčit jednotky, které se sami neléčí. (Například: Vozíky, beranidla, aj.) Amulet života, lze získat zabitím černého rytíře, který jej občas má, v dražbě artefaktů, splněním klanového úkolu a občas na vysokých levlech hradu jej mají speciální jednotky (draci, vrrci, obři) u sebe. Hůl života lze zakoupit zatím pouze v dražbě. Knihu mrtvých lze získat v jednom z posledních klanových úkolů. Popřípadě existují "upíří artefakty" - vrhací černé nože, dýky, sekery, které nepřítele zásahem zraní a jednotce, která artefakt házela se naopak cca jedna třetina životů o něž zraněná jednotka přišla naopak doplní.

  • Ve hře je speciální jednotka „léčitel“, která má schopnost léčit libovolné nemechanické jednotky. (Léčitele lze naverbovat v kostele, který lze postavit na 8. levlu hradu.) Léčitel na 0 úrovni je svojí speciální akcí pomocí tlačítka za 200 schopen živé jednotce přidat 20 (na 9. levlu léčitele je rozpětí lečení 20 - 60 ). Léčit lze opakovaně do vyčerpání energie léčitele.

  • Ve hře je speciální hrdina čaroděj, který po příslušném výcviku umí léčit a to i veškeré nemechanické jednotky a to až na ploše 3x3. Účinnost léčení je závislá na magické síle, kterou čaroděj má a pohybuje se v rozmezí cca 1 - 30 na jedno políčko za jednu léčitelskou akci (za 200 pro léčení 1 jednotky, za 400 pro léčení plochy 2x2 a za 600 pro léčení plochy 3x3). Léčit lze opakovaně do vyčerpání energie čaroděje.

  • Ve hře mají některé jednotky speciální kouzlo, které zvyšuje přírůstek zdraví. Například „bílý templář, elfka (hrdina)“.

  • Ve hře jsou další speciální jednotky „druid, bílý mnich, černý léčitel, elfka - lesní“, které mají schopnost léčit libovolné nemechanické jednotky. Tyto jednotky lze získat za šupiny na oltáři, popřípadě druida pokud má hráč tento výzkum ve stavbě „Univerzita“, může po provedení výzkumu verbovat druida z kostela.

  • Mechanické jednotky naopak léčí libovolní stavitelé.


Energie

Každá jednotka potřebuje na různé činnosti určitý počet energie . Pokud jednotka danou energii nemá, není možné daný úkon provést a je nutné čekat, až jednota energii mít bude.

Jednotce, která nemá plný počet energie a nebojuje, přibyde takový počet , jaké číslo je v kolonce „přírůstek energie“ a to v okamžiku kdy na orloji (v levé horní části lišty) se naplní modrý sloupeček, je to 1x za 5 minut. (Například: Pokud tvůj hrdina má přírůstek energie +30 může se za 1 hodinu získat 360 , pokud bude mít tvůj hrdina přírůstek energie +55 pak se za 1 hodinu může získat až 660 .)

Na zrychlených mapách (např. klanové bojové mapy a turnajové mapy) je přírůstek i rychlost vlastního boje ještě znásoben. (Dle typu mapy typicky 10x či 20x za přepočet). Pro arénové mapy, podzemí a některé další speciální mapy (např. obřiště, záchrana Marušky), které se hrají krátce, platí výjimka - přírůstek je zde dokonce každou minutu !!!POZOR!!! Je to z důvodu rovnoměrnějšího přibývání energie, kdy hráči se mnohdy snaží těsně před přepočtem vybranou jednotku zapojit do boje, aby jí nepřibyla energie v rámci arén, či rychlejšího a dynamičtějšího průběhu úkolu (např. záchrana Marušky).

    „Ceník energie za jednotlivé úkony“
  •       0 – zvednutí položení artefaktu, suroviny, zastavení boje, kouzla typu "sám na sebe", použití speciální schopnosti rozzuření, použití teleportačního skoku čaroděje.

  •   150 – pohyb o jedno políčko jednotkou po kamenné cestě.

  •   200 – pohyb o jedno políčko jednotkou po hliněné cestě, jedno použití léčení u mnicha či čaroděje, kouzla typu dračí pohled, modlitba, rychlost, únava, velitelský hlas, hrdinství, znehybnění.

  •   300 – pohyb o jedno políčko po běžném terénu (zelená louka), zahájení boje, kouzla typu pekelná magie, oslabovač magického štítu, oslabovač magie, šamanský rituál, dračí pohled, síla přírody, trpasličí runy, použití kouzel některých artefaktů - zvýšení magické síly u koruny nadvlády či zaječí packy.

  •   400 – léčení čarodějem na pole 2x2, kouzla typu neobratnost, výchovné seřvání, praskliny, chrabrost, bojová kázeň, paralýza, válečný řev, pochodové písně, plamenný pohled, pekelná síla.

  •   450 – pohyb o jedno políčko v těžkém terénu (písek, bažina, kopečky), let o jedno políčko.

  •   500 – kouzla typu strach, pekelná síla, zastrašení, použití kouzel některých artefaktů - ohnivý trojštít.

  •   600 – postavení hradby, cesty, vesnice, výspy, pasti; zbourání cesty, výspy, pasti; obětování šupiny mnichem či šamanem na oltáři, jeden střelecký výstřel (ohnivá koule čaroděje, jedna střela střelce, šamana, elfky, hrdiny), jedno zakouzlení tornád čarodějem, léčení čarodějem na pole 3x3, kouzla typu magická očista, prokletí, regenerace zdraví, teleportační skok, pavoučí skok, požehnání, vyvolání černého pavoučka, regenerace zdraví, házení vrhacích nožů, dýk, seker kopí, střílení blesků pomocí některých artefaktů, oprava budov či mechanických jednotek pomocí stavitele.

  •   700 – kouzla typu zoufalství, magický štít, uhranutí, neobratnost, chrabrost, odklonění střel, uhranutí, společná motlitba, strašlivý řev.

  •   800 – kouzla typu vyvolání 1 kostlivce nekromantem z mrtvoly.

  •   900 – kouzla typu magická očista, útočný řev, pavoučí skok, chrabrost, pekelná síla, prokletí.

  • 1 200 – kouzla typu vyvolání vrrka elfkou, kouzla typu otrava, magická očista, regenerace zdraví 2x2 (kouzelné byliny).

  • 1 400 – kouzla typu ohnivé kapky.

  • 1 600 – kouzla typu vyvolání velkého kostlivce.

  • 1 800 – kouzla typu regenerace zdraví nebo použití nekromantí hole na vyvolání kostlivce.

  • 2 000 – kouzla typu vyvolání malého elementála čarodějem, vyvolání obří pavoučice elfkou.

  • 2 200 – kouzla typu ohnivého deště.

  • 2 400 – kouzla typu hromadného vyvolání kostlivců.

  • 2 500 – kouzla typu vyvolání středního elementála čarodějem.

  • 2 600 – kouzla typu ohnivého pekla.

  • 4 000 – kouzla typu vyvolání velkého elementála čarodějem.

Například: Pokud budu mít dráčka, který umí létat a budu chtít popoletět o dvě políčka šikmo, pak popojít o tři políčka po hliněné cestě a nakonec zahájit boj se skřetem je třeba 900 + 600 + 300 = 1 800 .

    Způsoby získávání energie:
  • Každá jednotka má "přírůstek energie", a pokud nebojuje, pak se postupně získává , viz výše.

  • Splněním některých úkolů nebo od skřetů lze získat speciální artefakt „lektvar energie“ jedná se o jednorázový předmět, jehož použitím dané jednotce přibyde maximálně tolik , jaká byla síla lektvaru. Je možné vypít více lektvarů.

  • Splněním úkolu od rádce, který doplní všem jednotkám na hradě energii do maxima.

  • Přírůstek lze ovlivňovat pomocí dočasných lektvarů - moci, energie, požehnání. Další ovlivnění je možné „kouzly“, která mohou být jak pozitivní (např. rychlost), tak negativní (např. únava) co se rychlosti přírůstku týče.

Zapamatujte si první Angeeho poučku: „Nejdůležitější je modrý sloupec ne červený sloupec, ale modrý!!!“ Jelikož modrý sloupec říká, jaké a kolik akcí můžete provést, kdežto červený kolik toho vydržíte, pokud vyplýtváte všechnu energii, nemůžete utéci z boje a jen sledovat jak jednotka umírá, popřípadě zavazíte ostatním.

    Vždy pokud to není naprosto nezbytně nutné, je vhodné mít nějakou energii (dle typu jednotky vždy minimálně 450 - 1200 ). Ideálně mít neustále tak třetinu maximální kapacity energie v zásobě.

    Není vhodné se co nejvíce přesunout ke skřetům či nepříteli, tak že mi již nezbyde žádná . Jelikož pak již nemůžete nic dělat, ovšem například skřeti se za chvíli mohou „rozhodnout“, že se pohnou a zaútočí na Vaše jednotky, pokud nemáte , nemůžete z boje utéci, či další jednotkou přijít na pomoc!

    Taktéž není často vhodné za poslední dát další útok na nepřátelskou jednotku, jelikož napadená jednotka sice bojuje s jednotkou, která na ní zaútočila jako první, ovšem občas se náhodně v boji sama otočí po další jednotce, kterou jste povolali do boje a vy pak nemůžete utéct!

    Pokud stojíte na nějakém úzkém místě např. na cestě skrz hrad, která je okolo zastavěná a šířka cesty je jedno políčko, funguje jednotka bez jako neprůchodná překážka, pro jednotky které neumí létat a je úplně jedno, že chcete pohnout jednotkou, která má plný sloupeček , pokud je obklíčena jednotkami, které se pohnout nedokáží.


Boj - základy:

Boj je jednou z nejdůležitějších částí hry. Nejdříve než začneme ve větší míře bojovat, je nutné mít řádně zvládnutou ekonomickou základnu, jelikož pokud nebudete mít dostatečný přísun surovin, pak není za co nakupovat bojové jednotky a v případě napadení není čím bránit.

Níže jsou popsány úplně základní informace především bojů se skřety na hradě, mnohé jsou aplikovatelné i na větší boje na klanové mapě u zlatého draka či boje mezi hráči, zvláště věci obecné. Obsáhnout však komplexně tématiku vyšší úrovně bojové zdatnosti by bylo na velmi dlouhé povídání a čtení, proto to zde nečekejte.

Při boji není možné využívat většinu speciálních schopností jednotek! (Jednotku je nutné zastavit, teprve pak je možné kouzlit, létat a provádět jiné činnosti. Během boje lze měnit artefakty, používat lektvary, použít specifické zuření.)

    Obecné základy boje:
  • V jakémkoliv boji se snažíme útočit v co největší přesile, jelikož čím více jednotek použiji do útoku, tím menší ztráty budu mít. (Například: Když na skřetího velitele pošlu zbrojnoše z kasárny, pak tento zbrojnoš umře a zraní skřetího velitele pouze cca za 100 . Když budu takto zbrojnoše na skřetího velitele posílat po jednom, na jeho usmrcení budu potřebovat zhruba tucet zbrojnošů. Ovšem pokud na toho samého skřetího velitele zaútočím až čtyřmi zbrojnoši najednou, pak možná nepřijdu o žádného zbrojnoše!) Čím vyšším počtem jednotek útočím v přesile na jednu jednotku, tím vyšší mají útočící jednotky bonus k útoku! Je tak možné i čtyřmi současně útočícími zbrojnoši porazit jednoho hrdinu.

  • Před zahájením boje, máte-li možnost a je-li to účelné, použijte vhodná kouzla. (Pokud vaše jednotka bojuje, nemůže kouzlit, či házet zbraně k tomu určené.)

  • Chraňte si unikátní jednotky, na začátku máte dva unikátní zbrojnoše Béďu a Otakara, tito zbrojnoši se dokonce i sami léčí. (Výhodou unikátních jednotek je, že nepotřebují žádné kasárny a dílny ke své existenci. Ovšem pozor mnohé jednotky nemají žádný přírůstek a tedy sami se bez pomoci nevyléčí, tj. můžete o ně snadno přijít. Běžné jednotky naopak potřebují, aby byly postaveny konkrétní stavby a když je zbouráte, jednotky odejdou pryč.) Proto ze začátku je vhodné útočit na skřety nejdříve hrdinou, aby zranění dostával hrdina (který se léčí a navíc má nejvyšší obranu) a zbrojnoši si jen pomoci, abyste útočili v co největší přesile.

  • Pokud nechcete se skřety bojovat nebo potřebujete odejít, nepřibližujte se zbytečně příliš do blízkosti doupěte na pravé straně Vašeho hradu. Bezpečnou vzdálenost od skřetů udává druhá Angeeho poučka „vzdálenost šesti polí“. Nechcete-li, aby Vás skřeti napadli, je nutné ve všech směrech být ve vzdálenosti minimálně šesti políček od skřetů. (Na běžném terénu znamená přesun o 6 políček spotřebu 1 800 a na útok je třeba dalších 300 , kdy šamani a skřetí velitelé mají zásobu na 2 000 . V těžkém terénu může být adekvátní vzdálenost menší, však pozor pokud si postavíte cesty skřeti je jsou schopni též využívat a pak je bezpečná vzdálenost dle počtu a rozmístění cest větší.)

  • Při boji je vhodné, aby zranění dostávala jednotka s nejvyšší obranou . (Jelikož čím má jednotka vyšší obranu tím menší zranění obdrží.) Tuto jednotku je navíc vhodné vybavit všemi dostupnými artefakty, které již vypadli se skřetů, které jste zabili, jelikož mnohé tyto artefakty zvyšují obranu jednotky. Seznam všech artefaktů - zde.

  • Jednotky se silným útokem a slabou obranou by neměli být přímým účastníkem boje – zranění by měl dostávat někdo jiný. (Tedy ať skřet seká do zbrojnoše z kasáren, či hrdiny, ale ne do psa, který má vysoký útok malou obranu a málo života.)

  • Vhodně využívejte terén, na kopci máte +20% bonus k v bažině naopak postih -20% k , budete-li tedy útočit na skřeta z kopce, který stojí v bažině, snáze jej udoláte.

  • Vhodně využívejte i kouzla svých jednotek. Můžete si zvýšit obranu svých jednotek, posílit útok nebo naopak nepřátelské jednotce ubrat obranu či útok , nebo snížit střeleckou obranu a pak střelci způsobí větší zranění. Pozor na skutečnost, že kouzla jsou pouze dočasná, přičemž některá jsou sice „zdarma“ na pak však jsou, ale omezená časem opětovného použití, jiná kouzla stojí nějakou energii. Délka kouzel závisí na magické síle jednotek a levlu dané jednotky. Lze výrazně doporučit kouzlit minimálně až od 2 levlu jednotky, jinak se kouzlo nemusí povést.

  • Pokud je již skřetů hodně postavte si jednu až dvě kasárny ovšem v té době už byste měli mít nejméně dvě kovárny, jelikož vojáci jsou za železo, tedy pak se útočí tak, že do skřeta seká zbrojnoškasárny a pomůžou unikátní jednotky. (Jelikož když přijdu o unikátní jednotku, novou mít nebudu, když přijdu o zbrojnoše z kasárny, tak zaplatím požadované suroviny a mám nového.) Nemá smysl stavět na druhém levlu hradu kasárna, když nemáte ani jednu kovárnu. Normálně se staví kasárna až někde kolem šestého levlu hradu, profíci nestaví třeba kasárna vůbec a zvládají vše unikáty či si pak vzájemně vypomáhají hrdiny. Pokud však na čtvrtém levlu máte již kovárny a nevíte co se skřety, kasárna postavte, není to žádná ostuda!

  • Pro výběr jednotky, která bude dostávat zranění při boji lze využít i dočasné vyvolávané jednotky (svitkem či kouzlem povolávané kostlivce, elementály, pavoučky, prasátka, vlky, dráčky, aj.) či dočasné jednotky od rádce - jelikož ty po čase sami umřou nebo odejdou. Tak jejich případná smrt v boji nebude taková ztráta jak přijít o unikátní jednotku.

  • Zopakuji, že boj je především o kontrole energie ! Viz první Angeeho poučka. Když nemám energii, nemohu nic dělat a jen sledovat jak dostávám na frak. Proto není vhodné se co nejvíce přesunout ke skřetům a nemít žádnou energii, jelikož zajisté pak do chvíle skřeti, ke kterým jste došli na blízkou vzdálenost se rozhodnou pohnout a zaútočí na Vás, a když nemáte energii, nemůžete utéct případně dojít si na pomoc nějakou jednotkou, abyste si pomohli a útočili v přesile.

  • Pozor na skutečnost, že jednotka, na kterou útočíte více jednotkami, může změnit náhodně pozici a otočit se po jiné jednotce, které bude způsobovat zranění, i proto je vhodné mít nějakou energii navíc, abych takto nepřišel například o podpůrnou zraněnou unikátní jednotku.

  • Pozor na skutečnost, že systémové jednotky, které to umí, mohou střílet nebo kouzlit! Tedy tak jako střelec na Vás mohou útočit z dálky! (Například: Šaman, nekromant, trpasličí střelec - ten má ještě navíc dostřel o 1 políčko větší na rozdíl od ostatních střeleckých jednotek). Obzvláště nebezpečné jsou střelecké systémové jednotky v podzemích, kde je tma. Jelikož, jednotka ve tmě odhaluje území respektive vidí co je před ní typicky jen 2 políčka dopředu, kdežto nekromant na 7 levelu střílí 3 pole daleko, tedy klidně Vám ze tmy kde je schován může zastřelit vaši jednotku, která jej nevidí!

  • Využívejte stavitele (lze využít všechny typy stavitelů: klasický, černý; trpasličí, skřetí) a vhodně si postavte cesty pro rychlý přesun a skřetům se braňte pomocí hradeb. (Pozor, když se Vám však skřeti dostanou na cestičky, mohou jich využívat též.) Pozor skřetí stavitel při budování skřetího hradu postavené cesty ignoruje!

  • Stavitele vytrénovaného na 9 lvl. je možné využít i pro stavbu katapultu, mimo stavební plochu hradu či vesnice (sníží limit využitelných hradeb na 31!!) je však možné postavit jen jeden katapult a to pouze základní level. (Speciální výzkumy ve stavbě „Univerzita“ umožňují postavit až dva katapulty, lepší přesnost, větší dostřel popřípadě velkou ohnivou či železnou kouli na základním levlu - záleží na tom zda daný hráč některé z těchto technologií má a je proveden jejich výzkum. Na stavební ploše je možné postavit „neomezené množství katapultů“.) Základní katapult střílí jen malou ohnivou kouli, která zraňuje v místě dopadu nad a pod a vpravo a vlevo od místa dopadu tj. 5 políček. Velká ohnivá koule zasáhne území 3x3 políčka a železná koule pouze jedno políčko. Jako obrana proti ostřelování se opět bere obrana na střelbu, obyčejným skřetům, vrrkům seberete ohnivou kouli cca 300 - 400 (přímý zásah) a cca 150 – 250 (boční zásah), veleobrovi neuberete nic (má vysokou obranu na střelbu), přičemž míření ohnivých koulí je velmi nepřesné, cca více jak třetina koulí letí kousíček jinam. Proto v případě ostřelování nemějte v blízkosti vlastní jednotky, ať o ně nepřijdete! Nejprůraznější je železná koule, které střílí jen na jedno políčko, avšak trefíte se v 9 z 10 případů přesně, touto koulí v případě úspěchu můžete zabít i skřetího velitele! Vystřelit lze z každého katapultu pouze 1x za 8 hodin, přičemž po 2 hodinách lze za kredit katapult natáhnout. K okamžitému natažení všech vašich katapultů (na hradě, vesnicích, arénách) slouží speciální jednorázový artefakt „natažení katapultů“, pokud jich máte více lze použít i opakovaně. (Pozn. proto si někteří hráči tyto artefakty střeží a v případě napadení, nepřítele ve větší míře ostřelují, nebo se k obraně využívá i jedné konkrétní arény, která je na katapulty zaměřená, kde je množství natažení katapultů, jež Vám mají sloužit v aréně, ovšem natahují katapulty i na hradě.)

  • Stavitele vytrénovaného na 9 lvl. je možné využít i pro stavbu pastí, pokud toto máte vyzkoumáno jako vynález ve stavbě univerzita nebo černý stavitel umí železné i dřevěné pasti, popřípadě skřetí stavitel dřevěné pasti bez potřeby příslušného výzkumu. Šikovným rozmístěním pastí můžete skřety i případného útočníka na Váš hrad či vesnici hodně zranit - poškodit. Pozor však, že pasti platí pro všechny jednotky (i pro Vaše - tedy můžete zranit i své jednotky). Navíc tato stavba je hodně drahá a pokud přes ni nějaká jednotka projde, past se poškodí a její účinek je nižší a nižší. Oprava je samozřejmě možná však drahá, viz ceník staveb. Tak jako případný útočník může pasti stavitelem za 600 zasypat - zničit. Případně se vhodně a preventivně rozmisťují osamocené hradby, aby se v tomto místě nemohla objevit velká nepřátelská jednotka hráče nebo náhodně generovaná velká obluda systémem (cca od 10 levelu hradu).

  • Při útoku na budovy (stavby, hradby) je důležitý ne klasický útok ale číslo v kolonce „Budovy“. Pokud potřebujete zbourat skřetí palisády je k tomu vhodnější zbrojnoš na 9 lvl. než zbrojnoš na 0 lvl. (Jelikož za každý lvl. jednotky se zvyšuje i její útok na budovy.)

  • Cesta skrz hrad, či cesta ke středu vesnice pokud chcete válčit nebo hrajete na bojovém serveru, je varianta jak velmi rychle přijdete o vesnici, případně o většinu budov na hradě, jelikož cestu soupeř využije k tomu, aby se velmi rychle dostal k většině vašich budov. (V případě, že Vám nepřítel zbourá centrální vesnici, všechny ostatní nepoškozené budovy samy spadnou, pokud již k tomu nezbytně dochází je lépe si zbylé stavby zbourat sám, jelikož získáte alespoň 25% surovin zpět.)

  • Někteří skřeti, trpaslíci, dráčci, pavoučci, kostlivci, nekromanti, aj. jdou uplatit (jen někteří) a jen málo z nich se Vám skutečně podaří získat, pak je to Vaše jednotka (a skřeti třeba taky sami regenerují, ovšem mají málo energie) – jedná se o unikátní jednotku!!! Kterou tak máte navíc. Částky, které je vhodné skřetům dávat, se pohybují v rozmezí třetiny až trojnásobku co skřet běžně požaduje. (Obyčejný skřet chce 12 000 , skřet se štítem 14 800 , sekerník 17 600 , šaman 30 000 , skřetí velitel 44 000 – tedy skřetímu šamanovi se vyplatí dávat něco mezi 10 000 až 90 000 . Ovšem nikde není řečeno, že se k vám skřet za 1 000 zaručeně nepřidá, tak jako když skřetovi dáte 200 000 , stejně Vám klidně dá košem a nepřidá se k Vám.) Pozor však ať díky neustálému uplácení nezanedbáváte svůj ekonomický růst, jelikož díky uplácení nebudete mít dostatek peněz na jiné činnosti.


    Proč se hrdina přesouvá na portál:
  • Hrdina je jedna z nejsilnějších jednotek, které máte k dispozici. Ze začátku hry je to jistě Vaše nejsilnější jednotka co máte. (Zvláště je-li Váš hrdina (válečník, čaroděj, elfka) vybaven vhodnými artefakty a pokud již máte hodně použitých zkušeností za vylepšení.)

  • Skřety u hradu zvládnou unikátní jednotky + spotřební zbrojnoši z kasáren. (K tomu je ovšem třeba mít vystaveny nějaké kasárna.)

  • Od rádce dostanete úkoly, které je nutné splnit mimo království a na zabíjení jednotek je ze začátku nejvhodnější hrdina, když nic jiného není k dispozici.

  • Hrdina je třeba na klanové úkoly. (Doporučuji do nějakého klanu vstoupit, jelikož tam Vám s mnohými úkoly a činnostmi pomohou, alespoň v lepších klanech hráči mezi sebou spolupracují a to jim přináší velké množství výhod. Pokud budete chtít do nějakého klanu, počítejte s tím, že vstupní podmínka kolikrát bývá žlutý portál a hrdina na něm, jelikož se používá na nejrůznější klanové akce.)

  • Běžně se používá ve válkách (s hrdinou u skřetů toho moc většinou alespoň ze začátku nenaválčíte).

  • Používá se při zajímání zlatých draků, při skladišťových mapách, popřípadě ze začátku hry může sloužit místo „vozíku“ a nosit suroviny z okolních dolů a neutrálních map k vašemu hradu či do něj.

  • Taktika bojů se skřety bez hrdiny:

    • Hrdinská varianta - ale bez hrdiny

    Je potřeba minimálně jeden obětní zbrojnoš a k tomu 1 - 2 unikátní (Béďa a Otakar), když už nejsou tak nahradit normálními. Obstoupit skřeta a útočit na něj najednou. Začít boj "obětním" zbrojnošem. Je nutné mít vždy v zásobě , aby mohl zbrojnoš, kterého nechci obětovat ustoupit, pokud skřet zaútočí na něj. Je bohužel nutno u toho sedět a sledovat co skřeti provádějí. Obětní zbrojnoš by měl mít co nejvíc obraných artefaktů.

      Zaječí varianta.

    Stačí jeden obětní zbrojnoš, který se posune zhruba na půl cesty ke skřetům. Až skoro úplně nahoru k lesu. Většinou se skřeti k němu rozeběhnou. Zbrojnoš musí mít zásobu na maximu. Proběhne kolem skřetů svisle dolů - skoro až ke skalám. No a tak pořád dokola. Ono to vždy nevyjde a občas ho chytí - ale pošle se další zbrojnoš.

      Možná přijdou i trpaslíci.

    Když je hodně skřetů a málo zbrojnošů, občas přijdou na pomoc trpaslíci. Nezabíjet - útočí jen na skřety. Když schováte své jednotky co nejdále od skřetího doupěte (až nahoru do míst kde se dělají pole či úplně na portál), tak chodí trpaslíci častěji, ale není to pravidlem.


    Co je na boji nejdůležitější:
  • Útočit a bojovat v co největší přesile, přičemž útoky by měli jít do jednotky s nejvyšší obranou či do spotřebního zbrojnoše, jelikož unikáty, kteří Vám umřou, nenahradíte!

  • Zapamatujte si první nejdůležitější Angeeho poučku a snažte se jí řídit. Důležitější je modrý sloupec ne červený, ale modrý!!! Jelikož modrý říká jaké a kolik akcí můžete provést, kdežto červený kolik toho vydržíte, pokud vyplýtváte všechnu , nemůžete utéci z boje a jen sledovat jak jednotka umírá.



Tipy k boji:

    Ceny a schopnosti jednotek, které lze verbovat v následující tabulce. (Neobsahuje veškeré jednotky. Jsou uvedeny jednotky, které můžete opakovaně verbovat v základní variantě nebo díky vylepšení v rámci univerzity. Jsou taktéž uvedeny jednotky, které můžete získat za splnění úkolu od rádce. Případně jsou uvedeny jednotky černého bratrstva. Množství jednotek, se kterými je možné se setkat v PH je daleko větší, z nichž většinu jednotek může hráč získat na oltáři.)

    Jednotka, která dá poslední zásah, se vylepší (má +1 k útoku i k obraně ), pokud chci určit, která jednotka to má být, musím souboj hlídat a ostatní jednotky postupně z boje zastavit, tj. do 50 útočím čtyřmi jednotkami, do 30 útočím třemi jednotkami, do 20 útočím dvěma jednotkami, pak útočím jen jednotkou, která má dát zásah závěrečný. Nelze vylepšovat nad 9. level. Pokud hrdina dá poslední zásah, dostane vždy bonusové zkušenosti navíc - cca 10% celkových za danou jednotku.

    Jednotku lze v boji zastavit v levém horním rohu kolem pohybových šipek je kolečko se čtverečkem s popisem zastavit boj (daná jednotka přestane bojovat) a doplňuje se jí energie, případně regeneruje, ovšem pokud je pod útokem stále obdrží příslušná zranění (avšak takto lze třeba nastřádat energii a utéct z boje).

    Jak přibývá energie a životy ukazují hodiny a modrý a červený sloupec (energie 1x za 5 minut, životy 1x za 10 minut na obvyklých mapách), občas se hodí pro skutečnost, kdy zastavit či zahájit boj (počkám si minutku, než zadám útok, aby mi ještě přibyla , nebo zastavím boj až za minutu jelikož až za dvě minuty se bude doplňovat). U zrychlených map probíhá boj i přírůstek energie odlišnější rychlostí, lze vyčíst z orloje v levé části obrazovky. Obvykle zrychlené mapy mají 10x rychlejší boj a 20x rychlejší přírůstek energie 1x za 5 minut (modré zabarvení koleček hodin orloje), speciální zrychlené turnajové mapy mají naopak přírůstek energie 10x vyšší ovšem 1x za minutu, tj. 50x za 5 minut a 20x rychlejší boj (zelené zabarvení koleček hodin orloje).

    Pokud nejste zataženi do boje či na urputném bojovém serveru, tak se na 6 levlu hradu postaví 3 level portálu (modrý portál) a hrdina z klanu Vám lítá na hrad doprava ke skřetům a naopak Vy se svým hrdinou létáte ke kolegům z klanu doprava na hrad ke skřetům (i proto je potřeba mít hrdinu na portále).

    Pokud hrajete na serveru s noční pauzou je nutné před půlnocí zastavit boj a v 6 ráno dát znovu boj (respektive mezi 24 - 6 hodinou si jednotky nezpůsobují zranění, ovšem pokud bojují tak se jim nedoplňuje , tj. pro doplnění je vhodné boj zastavit a ráno znovu boj spustit, ovšem je třeba udělat v 6 ráno jelikož pokud se k tomu dostanete v 9 ráno může být již Vaše jednotka mrtvá, jelikož od šesti se již normálně bojuje, ovšem když je zastavená, pak nezraňuje soupeře a jen dostává zranění, než umře…) Případná noční pauza může být dle typu serveru různá.

    Je vhodné stavět stavitelem hradby. Můžete pár hradeb postavit blízko skřetího doupěte. Jelikož pak když se se svými jednotkami stáhnete, skřeti budou pravděpodobně útočit na postavené hradby místo na Vaše jednotky. Hradby lze opravovat. Popřípadě vhodným uspořádáním hradeb lze bránit skřetům v průchodu po území okolo hradu.

    Kritická hodnota při útoku na libovolnou stavbu je 20. Pokud součet všech útoků na danou stavbu je vyšší než 20 budova i přes případné opravování bude postupně ničena (ovšem pomaleji než bez opravování), pokud hodnota všech útoků bude nižší než 20 tak v případě opravy se Vám podaří budovu (hradbu) opravit, čím vyšší je však útok na budovy jednotek bourající Vaši stavbu tím později bude budova opravena (než udává popis zobrazovaný u dané stavby). Poznámka: Na zrychlených mapách je zrychlen i útok na budovy, které mají stále stejnou velikost obrany, tj. zde ke zboření opravující se stavby mnohdy stačí samotný zbrojnoš.

    Po zbourání libovolné budovy se vždy objeví náhodně na jejím původním místě na jednom políčku na minutu žhavé místo. Na tomto místě nelze jednu minutu nic stavět, lze se tam však přesunout jednotkou. (Je to proto, že když útočí nějaký hráč na jiného hráče, pak bylo neustále možné před jeho jednotky stavět studny, tak dlouho dokud nedošla vojsku energie a již nešlo útočit. Například: Po zboření truhlárny vznikne jedno žhavé místo, tak se podaří šikovnému hráči dát stavět tři studny, které ovšem rychle mohou být zbourány a po nich zbyde opět žhavé místo, kam se útočník může přesunout, tyto další útoky jej však stojí cennou energii. U libovolné nově stavějící se budovy (tedy neplatí pro vylepšování již stojících budov) je kritická hodnota útoku desetkrát nižší tj. 2.)

    V případě napadení se snažte soupeře donutit k tomu, aby si vyplýtval a nemohl již nic dělat. (Zde je třeba velmi aktivní přístup a téměř neustálého hlídání. V případě útoků na budovy dáváme opravy, pozor lze opravovat najednou jen 5 staveb jednoho hráče na mapě (pokud v rámci výzkumu v univerzitě není povoleno větší množství oprav), v případě zbourání naší stavby stavíme před postupující vojsko studny, které jsou nejlevnější. V případě bojů s vojáky pokud máme kasárna, pokud víme, že nám dorazí posily, verbujeme a posíláme zbrojnoše klidně neustále na smrt s tím, že bojují proti přesile, kdy jejich jediným cílem je donutit soupeře plýtvat či bojovat , proto aby se mu nedoplňovala .)

    Využívejte střelce nebo jiné střelecké jednotky, které je vhodné případně postavit na kopec či střeleckou výspu, aby měli vyšší dostřel. Pro střelbu se využívá tlačítko. (Pro střelce jsou vhodné artefakty zvyšující střelbu – např. trpasličí kuš, černá kuš, mosazný prsten aj.) Pozn.: síla střelce neroste lineárně, zatímco střelec na 0 úrovni dává zranění 10 – 30 střelec na 9. levlu bez artefaktů dává 30 – 100 za jeden výstřel. Zvýšit zásah (celkové poškození) lze navíc ještě pomocí šťastného zásahu - proto množství jednotek nosí např. velkou zlatou šupinu, která dává bonus +15 ke šťastnému zásahu. Obdobně je tomu u čaroděje (nebo obdobných magických střeleckých „jednotek“), kde způsobené zranění ovlivňuje především magická síla , kdy jeden výstřel může dát zranění až přes 300 .

    Pro boj z dálky jde využít i střelecký útok dalších jednotek (čaroděj, nekromant), kdy se střílí za nebo speciálních vrhacích artefaktů, ty se však odhodí, tj. přemístí se na požadované políčko, kde nepřátelské jednotce způsobí zranění, např. vrhací kopí zlaté (nejlepší artefakt) může dosáhnout zranění až 1 000 . (Systémové jednotky artefakty sbírat neumí, ale jde-li o Vašeho soupeře, může daný vrhací artefakt jeho jednotka co je pod ním sebrat a hodit po Vás zpět.) Nebo existují i další artefakty umožňující střelbu ať jednorázově (např. svitek ohnivá střela) či opakovaně, kdy se použitím poškozují (ohnivé hole, angmarský meč, prsten moci, aj.) Pomocí útoků na dálku lze efektivně nepřátelskou jednotku oslabit nebo i ve vhodný okamžik zabít. (Třeba proto, aby soupeř nepoužil vyléčení všech životů za kredit . Nebo proto, že jde o jednotku, jejíž likvidace klasickým by Vás stála hromadu či smrt Vašich jednotek.)

    Vhodně využívejte různá podpůrná kouzla. Můžete očarovat jak svoje, tak nepřátelské jednotky. Rozdíl boje, když mé jednotky mají zakouzleny bonusy k útoku, bránící jednotka má přídavný obranný bonus, zatímco když nepřátelské jednotce zakouzlením snížím útok a obranu, je to na výsledku boje dramatickým způsobem znát.

    Využívejte vhodné artefakty. U jednotky, která bude dostávat zranění, je vhodné dosáhnout co nejvyšší obrany , zatímco ostatní útočící jednotky je vhodné vybavit artefakty na útok či "šťastný zásah", jenž též velmi pomáhá v boji, jak kontaktním, tak střeleckém. Užitečné jsou i artefakty na vyšší zásobu energie nebo její rychlejší přírůstek. Kompletní seznam všech dostupných artefaktů - zde.

    Mnohdy lze efektivně využít i jednotky, které umí nepřátelskou jednotku otrávit (např. pavouci). Jedná se o "negativní" dočasné kouzlo, které místo přírůstku , jednotku postupně zraňuje - lze si tak počkat i bez na podstatné oslabení nepřátelské jednotky.

    U hodně přeplněných map jednotkami se k boji občas využívá k "čištění" i bomba, která po zapálení vybuchne za 12 - 24 minut (na zrychlených klanových, arénových, turnajových mapách za 2 minuty). Klasická bomba zraňuje jednotky do vzdáleností 3 políček (černá do vzdálenosti 4 políček, zlatá do vzdálenosti 5 políček). Poškození je dáno dílčím způsobem náhodou a závisí na obraně jednotky. U klasické bomby do vzdálenosti 2 jsou obvykle vždy usmrceni veškeří zbrojnoši, střelci šermíři aj. Nasazení v boji však bývá mnohdy problematické - bomba je velice drahá jednotka a lze snadno zničit. Ne příliš v boji se využívá vozík, však i zde může mít uplatnění. Vozík kromě toho, že uveze velké množství surovin má hned od 0 levelu 3 přídavné kapsy, tedy je schopen vézt například až 4 energetické lektvary. Hojně se vozíky například využívají při svážení artefaktů či kompletování dračích setů.

    Zvýšení šťastného zásahu pomáhá jak v kontaktním boji (jednotka v dané minutě dá daleko vyšší zranění než obvykle), tak i při kouzlení pomocí magie (kouzla jsou silnější, mají delší účinek aj.)


Kouzla - základy:

Kouzla mohou sesílat jak magické, tak nemagické jednotky. Délka a síla kouzel závisí na mnoha faktorech (více zde), obecně lze říci, že je důležitá hodnost jednotky, šťastná zásah a u magických jednotek i magická síla (či kouzla a artefakty zvyšující magickou sílu) – zvyšovat magickou sílu nemagických jednotek nemá smysl.

Některá kouzla lze sesílat pouze „sám na sebe“, jiná kouzla lze seslat na libovolnou jinou jednotku. Co má jednotka k dispozici za kouzla je vidět při kliknutí na jednotku, kdy nad jednotkou v pravém horním rohu se zobrazí kouzla, která umí. Po najetí myší na konkrétní ikonku se zobrazí i stručný popis, kolik dané kouzlo stojí a co způsobuje.

Pokud chci dané kouzlo použít, musí být ikonka barevná. (Pokud je šedá dané kouzlo nelze použít – nemám buď energii (což je příklad u uvedeného čaroděje), nebo ještě nevypršel čas od předchozího zakouzlení.) Pokud je kouzlo aktivní po kliknutí na danou ikonku kouzla se zobrazí barevná mřížka, což je dosah kam až je jednotka schopná dané kouzlo seslat. (Pro dosah jsou naprosto stejná jako pravidla, jako pro střelecký útok, včetně bonusů za kopečky nebo střeleckou výspu.)

Kouzlo se nemusí podařit seslat a to z několika důvodů. Aby bylo kouzlo účinné, musí být sesláno alespoň silou 1, což se povede vždy až na 2 levelu (nemagické jednotky). I při vyšší síle se nemusí kouzlo zdařit a to v případě, když cílová jednotka má kolem sebe magický štít, jelikož ten propouští pouze pozitivní kouzla a negativním se snaží zabránit.

Očarované jednotky lze jednoduše poznat. Má-li jednotka nějaké pozitivní kouzlo, je kolem ní zelené kolečko. Pokud má jednotka nějaký štít, je okolo ní modré kolečko. Pokud má jednotka nějaké negativní kouzlo, je okolo ní červené kolečko. Po kliknutí na kartu jednotky se na kartě "stav" objeví i záložka "Vliv kouzel", ze které lze jednotlivé bonusy a postihy vyčíst.

Kouzla lze sesílat opakovaně, dokud daná jednotka má dostatek energie. Ovšem opakované zakouzlení téhož kouzla na stejnou jednotku nezvýší její délku či účinek a ani použití jinak pojmenovaného kouzla ovšem se stejným účinkem. Jako kouzlo je brán účinek lektvaru (např. lektvar magie), dodatečný účinek artefaktu (např. využití koruny nadvlády za energii) nebo schopnost jednotky (např. kouzlo pekelná magie od černého léčitele), proto při využití všech těchto tří kouzel k posílení magické síly nedojde k jejich sečtení, ale účinkovat bude pouze jedno kouzlo s nejvyšším zvýšením. (Další příklad zakouzlím-li „velitelský útok“ a získám bonus +2 do útoku opětovným zakouzlením tohoto kouzla na stejnou jednotku nezískám bonus +4 nebo neprodloužím jeho trvání na dvojnásobek. Sešlu-li jiný typ kouzla na posílení útoku například „hrdinství“, které mi zvyšuje bonus do útoku +5, pak bude fungovat kouzlo s nejvyšší silou. Tedy celkový bonus do útoku bude jen +5.) Účinek různých typů kouzel se počítá "samostatně". Lze tedy mít posílen vlastní útok, obranu na střely, klasickou obranu, magický štít a na soupeře mít zároveň zakouzleno snížení útoku, obrany, přírůstku zdraví, přírůstku energie... Nelze však dosáhnout záporných hodnot. (Například pomocí „neobratnosti“, kdy snížím střeleckou obranu o -9, nemohu výslednou obranu vůči střelám jednotce snížit pod 0.) Jedinou výjimkou je kouzlo „otrava“, kdy lze dosáhnout záporného přírůstku zdraví a jednotce každých 10 minut obývají životy, respektive každých 5 minut energie.

Pomocí některých kouzel si lze vytvořit dočasné jednotky, které Vám mohou výrazně pomoci. Např. hrdina - čaroděj umí elementály, hrdinka - elfka umí vlka, vrrka, pavoučici. Dočasnou jednotku si lze vyvolat i pomocí nekromanta, který ke svému kouzlu navíc potřebuje nějakou mrtvolu, ze které může vyvolat kostlivce. Lepší nekromanti umí z velké mrtvoly vyvolat i velkého kostlivce (tj. jednotku 2x2 pole) - vhodné mrtvoly musí být v dosahu nekromanta, aby bylo možné kostlivce vyvolat možné kostlivce vyvolat. Všem těmto dočasným jednotkám ubývá i bez boje každou minutu zdraví, jakmile klesne na 0, jednotka zmizí (umře). Tyto jednotky lze samozřejmě léčit stejným způsobem jako běžné jednotky a tím prodlužovat jejich existenci. Existuje i další skupina jednotek, kterou lze vyvolat pomocí svitků, libovolnou jednotkou, jež svitek nese. Jako příklad lze uvést vyvolání dráčka (další svitky k různým jednotkám lze nalézt zde). Těmto dočasným jednotkám ubývá život klasicky v boji, zmizí však zpravidla do dvou dní od vyvolání.


Vhodné využití kouzel a jejich kombinace, tak může zvrátit téměř libovolnou bitvu.


Vybrané typy kouzel:

    Kouzla za 0 , většinou kouzla „sám na sebe“, možno opakovat po určitém čase, typicky 1x za 8 hod.

    • Magický štít (posílení magického štítu síla kouzla +7), magický štít (posílení magického štítu síla kouzla +12), úhybné manévry (střelecká obrana +10), krčení se (střelecká obrana +16), černá modlitba (obrana +4), trpasličí krytí (obrana +4), bojová píseň (obrana +3), za krále (obrana +2), teleportační skok (pohyb o 4 políčka libovolným směrem), trojitý elfí štít (obrana +12 obrana střelba +12), vlk + vrrk + pavoučice (elfka), elementál (čaroděj), trpasličí pivo (útok +4).

    Kouzla za 200 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Dračí pohled (magická síla -12), modlitba (magická síla +4), rychlost (přírůstek energie +6, +7, +8, +9, +10), velitelský hlas (útok +2, +3, +4), hrdinství (útok +3, +4, +5), únava (energie -8, -10, -12), znehybnění (energie -14, -15, -16).

    Kouzla za 300 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Pekelná magie (pole 2x2, magická síla +5), oslabovač magického štítu (oslabení magického štítu síla kouzla a navíc -4, -6), šamanský rituál (pole 2x2, magická síla +5), dračí pohled (pole 2x2, magická síla -20), vysání magie (pole 2x2, magická síla -14), síla přírody (pole 2x2, magická síla +6), oslabovač magie (pole 2x2, oslabení magického štítu síla kouzla a navíc -10, -12, -14, -16), trpasličí runy (pole 2x2, magická síla +5), zvýšení magické síly (+6, +7, +10 jedná se o použití artefaktu zaječí packa, koruna nadvlády).

    Kouzla za 400 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Neobratnost (střelecká obrana -9), výchovné seřvání (obrana +11, +12, +13, +14), léčení 2x2, praskliny (obrana -6, -7, -8, -9, -10), chrabrost (obrana +9, +10, +11, +16), bojová kázeň (obrana +9), paralýza (pole 2x2, energie -6), válečný řev (útok -4), pochodové písně (pole 2x2, energie +10), plamenný pohled (obrana -6, -10), pekelná síla (pole 2x2, útok +3, +4, +5, +6), magický štít (posílení magického štítu síla kouzla +3, +5, +7 nebo posílení magického štítu síla kouzla = magická síla, magický štít snižuje účinek destruktivních kouzel na polovinu - oslabuje veškeré firebally, ohnivé koule, blesky i tornáda).

    Kouzla za 500 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Strach (útok -2, -3, -4, -5, -6), pekelná síla (útok -3, -4), zastrašení (útok -4, -5, -6, -7), zvýšení obrany (+20 obrana, obrana na střelu a magický štít, jedná se o použití artefaktu ohnivý trojštít).

    Kouzla za 600 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Magická očista (odstranění veškerých kouzel), prokletí (odstraní veškerá pozitivní kouzla), regenerace zdraví (přírůstek zdraví +8, +9, +13), požehnání (odstraní veškerá negativní kouzla), tornádo (1, 2, 3), ohnivá koule, pavoučí skok a teleportační skok (přesun o 2 pole libovolným směrem i přes překážky), vyvolání malého černého pavoučka.

    Kouzla za 700 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Zoufalství (pole 2x2, obrana -6), uhranutí (pole 2x2, obrana -6, -7, -8), neobratnost (střelecká obrana -10), chrabrost (pole 2x2, obrana +8, +9), odklonění střel (pole 2x2, obrana na střely +16, +40), společná modlitba (pole 2x2, obrana +7), strašlivý řev (pole 2x2, obrana -7, -9, -10).

    Kouzla za 800 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Vyvolání kostlivce z mrtvoly.

    Kouzla za 900 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Magická očista (pole 2x2, odstranění veškerých kouzel), útočný řev (pole 2x2, útok -3), pekelná síla (pole 2x2, útok +3), prokletí (pole 2x2, odstraní pozitivní kouzla), chrabrost (pole 3x3, obrana +6, +7, +8), pavoučí skok (přesun o 3 pole libovolným směrem i přes překážky), hypnotický pohled (pole 2x2, útok -3).

    Kouzla za 1 200 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Vrrk, otrava (pole 2x2, zdraví -6), magická očista (pole 3x3, odstranění veškerých kouzel), regenerace zdraví (pole 2x2, přírůstek zdraví +10), hypnotický pohled (pole 3x3, útok -4).

    Kouzla za 1 400 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Ohnivé kapky (pole 2x2).

    Kouzla za 1 600 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Vyvolání kostlivců z mrtvol / vyvolání velkého kostlivce (pole 2x2).

    Kouzla za 1 800 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Regenerace zdraví (pole 3x3, přírůstek zdraví +9), vyvolání kostlivce (jedná se o použití artefaktu neromantí hůl).

    Kouzla za 2 000 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Vyvolání pavoučice (elfka), vyvolání malého elementála (čaroděj).

    Kouzla za 2 200 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Ohnivý déšť (pole 3x3).

    Kouzla za 2 500 , bez časového omezení.

    • Vyvolání středního elementála (čaroděj).

    Kouzla za 2 400 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Vyvolání kostlivců z mrtvol (pole 3x3).

    Kouzla za 2 600 , většinou seslání na jinou jednotku, bez časového omezení.

    • Ohnivé peklo (pole 4x4).

    Kouzla za 4 000 , bez časového omezení.

    • Vyvolání velkého elementála (čaroděj).


Hrdina - základní informace

    Hrdinu můžete mít bojovníka či za 30 si lze napořád pořídit čaroděje nebo elfku. Ve hře je možné mít pouze jednoho hrdinu. Každý věk je však možné si vybrat, jakého chci.

    Hrdina je Vaše speciální unikátní jednotka. Má schopnost se sám léčit a za poškození (zabití) cizích jednotek, popřípadě za splnění úkolů od rádce či klanových úkolů získává zkušenosti , které lze využít na další trvalé vylepšení vlastností hrdiny.

    Pokud Vám hrdina umře, lze jej zadarmo za 24 hodin oživit v centrálním hradě. (Okolo hradu misí být volné políčko, kde se hrdina objeví. Tedy pokud máte kompletně zastavěný hrad, bude nutné bourat.)

    V případě úmrtí hrdiny z něj na rozdíl od všech ostatních jednotek na místě úmrtí zůstává pouze jeden náhodně vybraný artefakt a ne všechny artefakty, které měl hrdina na sobě. (Jakákoliv jiná jednotka v případě úmrtí nechává na daném políčku všechny své artefakty, které v době smrti měla. U bílého hrdiny dokonce nemusí vypadnout žádný artefakt, viz níže.)

    Hrdinu je možné za 40 na půl roku povýšit na bílého – rychleji se uzdravuje a má přídavnou kapsu. (Hrdina tedy může nosit o jeden artefakt navíc – např. používá se na lektvar, popřípadě pokud má hrdina na sobě kompletní set, je pak možné v jeho kapse též veškeré další artefakty opravovat se slevou za opravu setu.) V případě využití bílého hrdiny, přenese při restartu/abdikaci/nové hře libovolné artefakty, které má na sobě (jinak je třeba minimálně 9. level hradu). Při usmrcení bílého hrdiny je pouze 10% pravděpodobnost, že vypadne jeden náhodný artefakt z jeho vybavení (u běžného hrdiny 100%).

    Hrdina za každé zranění co způsobí ať kontaktním bojem nebo střelecky, tak dostává zkušenosti . Při útoku více jednotkami nezpůsobuje hrdina veškeré zranění a dostává tak zkušenosti jen za ta zranění co dal hrdina sám. Dále se dají získat použitím jednorázových artefaktů - svitků, jenž je možné získat v dražbě za nebo jsou v klanových úkolech.

    • Za usmrcení jednotky je bonus cca 10% .

    • S použitím VIP balíčku (který má i další užitečné funkce za 10 na dva měsíce) hrdina získává při boji o 20% více.

    • Každá jednotka má omezený počet zkušeností, proto se může stát, že za nějakou jednotku získáte málo či žádné zkušenosti. (Například pokud někdo již skřeta zranil a ten se stihl mezi tím vyléčit, tak jeho zabitím získáte jen jeho zbylé zkušenosti. Nemá proto význam skřety jen zranit počkat až se poléčí a pak zase zranit, jelikož celková zkušenost za jednotku je daná bez ohledu na to kolikrát o kolik životů přijde.)

    • Počáteční jednotky na hradě mají kvůli případným restartům minimum zkušeností.

    • Množství zkušeností lze získat všemi typy hrdinů i za splnění úkolů do rádce či splnění klanových úkolů.

    Každý hrdina má specifický strom schopností (viz níže) a společný strom schopností, který má kažtý typ hrdiny. V rámci druhého stromu stejných schopností je k dispozici 5 levlů pro zásobu +100 energie (celkem tedy +500), 5 levlů zvýšení maximálního života o +40 (celkem +200), 5 levlů zvýšení nosnosti surovin hrdiny o +200 (celkem +1000) a 5 levlů zvýšení obrany na střely a kouzla (nejedná se o klasickou obranu v boji nebo obranu před tornády) o +5 (celkem +25) a po splnění všech je k dispozici bonusová schopnost "přídavná kapsička".

    Bojovník se může díky závěrečnému výcviku za zkušenosti proměnit 1x za 8 hod. na dobu 3 hod. na velkého hrdinu 2x2, který má větší útok, obranu, přírůstek energie i sebeléčení. Jako velká jednotka má výjimku v tom, že z něj nespadnou artefakty (velké jednotky mohou nosit jen lektvary a prsteny), pokud však artefakty sundá, dokud je velký nemůže je nasadit zpět.

    Čaroděj získává zkušenosti i za tornáda, která jsou použitá na nepřátelské jednotky. Přenáší se na něj i část zkušeností z jeho elementálů pokud bojují s nepřátelskými jednotkami. Jeho závěrečný výcvik je teleportační skok, který umožňuje 1x za 8 hod. se za 0 energie posunout libovolným směrem o 4 políčka.

    Elfka získává zkušenosti i za vlastní kouzlení a přenáší se na ni část zkušeností z jejich psů, vrrků či velkého pavouka, které vykouzlila, pokud bojují s nepřátelskými jednotkami. Její závěrečný výcvik umožní vykouzlit velkou pavoučici, která navíc rodí i malé jedovaté pavoučky.


    Přibližný počet zkušeností za jednotlivé jednotky pokud jsou zabity výhradně jedním hrdinou (na pomalém serveru) při využití VIP účtu, kdy se jedná se systémové jednotky (ne jednotky hráče), jsou obvykle následující:

    • Divočák cca 90

    • Kňour cca 250

    • Obyčejní skřeti, vlk cca 500

    • Trpasličí střelec, obránce cca 600

    • Trpasličí válečník, černý zbrojnoš cca 800

    • Černý šermíř, vrrk, bílý sklípkan cca 1 000

    • Trpasličí stavitel, stařešina cca 1200

    • Skřetí velitel, skřetí šaman cca 1 400

    • Skřetí beranidlo, černá čarodějnice, černá bomba cca 2 200

    • Bažinný dráček cca 3 000

    • Černé beranidlo cca 5 000

    • Obří bílý sklípkan cca 7 000

    • Černý rytíř, černý král cca 9 000

    • Safírový nekromant cca 12 000

    • Otec kyklop cca 30 000

    • Splnění závěrečného klanového úkolu, těžší varianta 40 000

    • Zlatý arciďábel 100 000

    Pro omezení zneužívání ("""domluveného expení na jednotkách kamaráda"""), je v případě zabíjení jednotek jiného hráče mimo svůj klan získaná zkušenost přibližně 5x nižší. (Za zabití klanových jednotek spoluhráče není žádná zkušenost .) Různé servery mohou mít i různě upravené zkušenosti, obecně na zrychlených serverech jsou hodnoty zkušeností nižší, viz popis jednotlivých serverů.

Klan:

    Hraní v klanu má mnohé nesporné výhody i pro nováčky:
  • Skoro v každém klanu se najdou zkušení hráči, kteří Vám mohou pomoci nejen užitečnou radou!

  • Hráči v klanu si vzájemně pomáhají v boji nejen se skřety, kdy díky možnosti ovládat si vzájemně jednotky klanu je vzájemná výpomoc mnohem snazší.

  • Jedině v klanu lze plnit velmi zajímavé speciální klanové úkoly, kde odměnou jsou artefakty, suroviny i vysoké zkušenosti pro hrdinu, či vlastní zlatý drak (Fensalir), který taktéž přináší kredit a počítá se do potřebného limitu minimálně 3 zlatých draků pro stavbu závěrečného výherního hradu.

  • Nelze opominout, že klan může poskytovat větší bezpečí před náhodnými nepřátelskými útoky, jelikož je jednodušší napadnou hráče, který hraje sám, než člena klanu, kde na případnou odvetu se půjde následně dvacet hráčů, to už si mnozí takoví útok rozmyslí.

  • Klan má svojí pokladnici, a pokud má zajaté zlaté draky je zde možnost, že po dohodě s vedením klanu dostanete i nějaké kredity. (Například: Za výpomoc při klanových akcích.) Popřípadě existuje možnost koupit kredit přímo i do klanové pokladnice a ten distribuovat potřebným hráčům klanu.


Oltář:

Jedná se o speciální stavbu, která je ve středu mapy, vždy má souřadnice 200, 200. Na cestování na tuto mapu stačí žlutý portál. Zde je možné pomocí uplaceného šamana či léčitele (z kostela na 8. levlu hradu) obětovat dračí šupinu.

    Obětování:
  • Je nutné dojít na souřadnicích 200, 200 do středu mapy na kamenný oltář mnichem nebo šamanem.

  • Pod mnichem musí být šupina určená k obětování. (Popřípadě šupiny. Pokud chceme oživovat dráčka, pak kromě šupiny musí být i všechny dračí díly. Pokud chceme vylepšovat artefakt je nutné se šupinou mít i daný konkrétní artefakt, v případě opravování je nutné mít kromě šupiny i kousky artefaktů, které chceme opravit.)

  • Na vlastní jedno obětování je třeba 600 , území oltáře je těžký terén tj. 450 na vstoupení. (Proto pokud chci obětovat, pak se s mnichem berou většinou další „přepravní“ jednotky, které nosí příslušné díly a šupiny. Popřípadě se na mnicha či pomocné „přepravní“ jednotky berou lektvary energie, aby vlastní obětování mohlo proběhnout rychleji či vícekrát.)

  • Jedině u oživení dráčka máte stoprocentní jistotu, že úkon proběhne úspěšně. Obětování šupin za účelem získání unikátních jednotek, oprav artefaktů se nemusí zdařit. Tak jako vylepšování artefaktu nemusí proběhnout, popřípadě se při vylepšování stává, že dostanete jiný artefakt. (Například: Místo zeleného ocasu modré oko.)

  • Na oltáři je možné vylepšovat i dračí kousky tj. postupně si ze zelených dračích částí vyrobit samé zlaté a pak si uživit nejsilnějšího zlatého dráčka.

  • Na oltáři vylepšením jiných artefaktů (například kousků od černého rytíře, rytířského setu…) je možné získat set pro mága. Samozřejmě lze vylepšovat i základní skřetí, lidský či trpasličí set.

  • Čím silnější šupina, tím můžete (ovšem nemusíte je zde velmi silný faktor náhody) získat silnější jednotku, v případě žádosti o unikátní jednotku. Obecně se spíše nevyplatí obětovávat více velkých šupin zároveň a stačí obětovat jen jednu velkou šupinu. (Při použití většího počtu velkých šupin si však zvyšujete naději na získání jednotky typu černý rytíř či skřetí upír, proto někteří hráči obětují čtyři velké zlaté šupiny najedou.) Na druhé straně, je vhodné dávat alespoň malou červenou šupinu, jelikož za malou zelenou šupinku dostanete tak prasátko, za červenou už lze získat psa či skřeta.

  • Zlatá bomba získaná z oltáře má na rozdíl od klasické bomby z dílny dosah při výbuchu 5 políček. (Černá bomba má dosah při výbuchu 4 políčka.)

  • Na opravu kompletního setu černého rytíře stačí při dobrém štěstí jedna velká zlatá šupina. U vzácnějších/dražších artefaktů je třeba šupin více. (Pozn.: Opravovat artefakty je tedy možné i „zadarmo“ bez použití kreditů!) Pozor některé artefakty nelze opravovat na oltáři - např. dračí šupiny, elfí set, nekromantí set, šarlatový plášť, hůl života aj. - tyto artefakty lze opravit pouze za kredit . Existují i artefakty, které nelze opravovat vůbec - jedná se především o speciální artefakty z alchymistické dílny. V přehledné tabulce všech artefaktů lze nalézt, jaká je celková cena opravy artefaktu v kreditech , zda jde za šupiny na oltáři či za kredit opravit, popřípadě zda se může artefakt objevit v dražbě a jaká je jeho vyvolávací cena.

  • Za jednu velkou zlatou šupinku můžete získat nic, malé zlaté prasátko nebo též malého zlatého dráčka, obříka, ďáblíka, skřetího upíra, černého rytíře. (Pozn.: Získat lze drtivou většinu jednotek vyskytujících v PH, které zabírají 1 políčko – skřety, trpaslíky, psi, vrrky, čarodějnice, čaroděje, beranidla, mnichy, bomby, ďáblíky, dráčky aj.)

  • Soukromý oltář k obětování je např. v rámci úkolu od hradního rádce "Pomoc královně Galadriel", kdy Galandriel může též obětovat šupiny na oltáři. (Jde o uzavřenou mapu, tj. nic na ní nepřinesete či si nic neodnesete, ale lze získat např. jednotky kterými si při úkolu lze pomoci.)


Podzemí:

Do podzemí se lze dostat přes hradního rádce. Kliknete na "Hrad" -> "Rádce" -> "Průzkum podzemí". Za poplatek, který zaplatíš rádci, se výprava pokusí objevit podzemí. Objevená podzemí se zobrazují na mapce. Cena za průzkum podzemí začíná na 1000 a s každým dalším podzemím se zvyšuje o 1000 . Podzemí je celkem 50. Úspěšně nové podzemí lze odhalit každých 6 hodin. Vstoupit do podzemí lze pouze jedenkrát denně. (Zde není podmínka 24 hodin, tedy můžete jedno podzemí hrát po 22 hodině večerní a druhý den hrát podzemí klidně v 6 ráno.)

V podzemí je uplatněna "mlha války". Průzkum a pohyb v temnotě je mnohem víc napínavý. Nevíte totiž, co na vás číhá v temnotě a na co v dalším kroku narazíte. Každá jednotka (a i budovy) má jen určitý dohled. V podzemí vidí jednotky 2 políčka okolo sebe. A jak jednotka jde, krok za krokem, tak odhaluje další kousek mapy. Tedy nevidíte kde se zrovna nalézají nepřátelské jednotky či jejich pohyb. Mlha války respektuje ohniště i louče v podzemí, nepřátelé jsou v těchto místech vidět. Pokud se někam posunete svojí jednotkou tak pro překreslení mapy je nutné kliknout na "aktualizovat mapu".

Bitva v podzemí se odehrává na zrychlené mapě, kdy přibývá každou minutu. Ovšem na splnění zadaného úkolu máte jen 1 hodinu, pokud jej do daného časového limitu nesplníte, tak jste prohráli - nezískáte body. Času opravdu není nazbyt! Tak se neloudejte, v mnoha případech budete rádi, že se Vám podaří úkol včas splnit. VŽDY je nutné odkliknout tlačítko splněno, pokud tlačítko nezmáčknete, vyprší Vám čas a úkol bude nesplněn. Podzemí tedy představuje intenzivní tahání na cca 30 - 60 minut.

Za splněné podzemí dostaneš body dle zadání. Lze získat i bonusové body za vyčištění celého podzemí nebo za přinesení drahokamů (dle typu podzemí). Tyto body lze vyměnit za odměny: suroviny do hradu/na portál, jednotky, urychlení výzkumu v univerzitě, artefakty, zkušenosti. Do dalšího věku si můžeš našetřit maximálně 16 bodů, ostatní propadají. Je výhodné si našetřit 16 bodů do startu dalšího věku a po registraci si koupit suroviny či jednotku. Pokud restaruješ nebo abdikuješ, zůstane ti maximálně 16 bodů, ostatní propadají.

Vygenerovaná podzemí jsou rozmanitá, ať svým typem (nora, doupě, štola, chrám), obtížností (žádná, malá, střední, těžká, extrémní), složením posádky (máte na výběr ze tří náhodně vygenerovaných družin), tak generátor náhodně rozmístí různé jednotky, překážky, artefakty i typ hlavní obludy. Obtížnost je generovaná podle Vašich herních zkušeností, nechcete-li na začátku dostávat podzemí s obtížností žádná musíte jich nejdříve pár odehrát, pak Vám systém začne dávat vyšší obtížnosti. Čím vyšší obtížnost podzemí, tím zpravidla více bodů můžete získat, popřípadě se v podzemí vyskytují artefakty na výzkum či měšce zlata.

Dobře volte družinu, se kterou do podzemí vyrazíte. Nemáte příliš času, tak není příliš vhodné volit pomalé jednotky. S výhodou lze využít družinu s léčitelem, kdy průběžně můžete své jednotky léčit. Nebo výhodou je využití nekromanta, který v podzemí oživuje mrtvolky, čímž si tvoříte hromadu vlastních jednotek. Další výhodou mohou být skákající či létající jednotky, popřípadě jednotky, které umí zajímává kouzla (např. trpasličí stařešina, který umí pomocí kouzla zvýšit přírůstek ). Pozor na skutečnost, že jednotky, které do startu dostanete nemívají 100% , obvykle se pohybuje v rozmezí 40 - 90% jejich maxima. Do některých podzemí můžete poslat vlastní či klanové jednotky. Tyto jednotky odletí do podzemí bez artefaktů, taktéž se vrátí z podzemí, pokud Vám přežijí bez jakýchkoliv artefaktů.

V podzemí nora je úkolem zabít hlavní obludu a na startovní políčko od ní přinést daný artefakt. Body navíc máte za případné drahokamy přinesené na startovní políčko (např. za velký safír je 5 bodů) a za vyčištění celého podzemí. Podzemí nora představuje kratší nudli, kde se pohybujete především vpřed, kdy následně pár jednotek nosí zpět klíč či drahokamy na startovní políčko.

V podzemí doupě je úkolem zachránit co nejvíce žen, které jsou zavřené v celách. Osvobozené ženy musíte dovést zpět ke vchodu na vítězné políčko, druhý východ z podzemí bývá v cele v levém dolním rohu. Za každou zachráněnou ženu je 1 bod, další body dle obtížnosti jsou za zabití všech nepřátel. Zde lze s výhodou, pokud máte vhodné jednotky využít průzkum cel bez klíčů (např. pomocí dráčka), kdy si tak dopředu ověříte, jestli je vhodné danou kobku otvírat nebo nechat být zavřenou. (Zavřené jednotky v kobkách pro dosažení bonusu za vyčištění doupěte nemusíte zabíjet.) Podzemí doupě je narozdíl od nory roztažené mnohem více dolů, kdy celkově je větší, právě díky různým zavřeným celám, které jsou umístěny po celé mapě, tj. i ve středu mapy.

V podzemí štola je úkolem na vítězné políčko donést co nejvíce . Za každých 1 000 je 1 bod, bonusové body jsou za pobití všech nepřátel. Po cestě jsou tři cely, kde je vždy zavřena jedna vaše jednotka a dílčí hromádka , která lze vysbírat například s využitím dráčka, aniž by jste museli celu otvírat. S výhodou jako pomocná jednotka z výběru se bere vozík, pod nějž nosíte . Lze sem zaslat svého trpaslíka, případně trpaslíka od spoluhráče z klanu, pokud máte možnost lze doporučit trpasličího stařešinu (právě díky kouzlu na zvyšování přírůstku ). Podzemí štola je obdobná noře jen je mnohem delší, jelikož jdete jen jedním směrem vpřed. (Vracet se zpět na otevření cel není mnohdy příliš čas.)

V podzemí chrám je úkolem ochránit amfory. Za každou nerozbitou amforu je 1 bod a bonusové body jsou za zboření skřetích hradů. Do tohoto podzemí lze poslat svého hrdinu a hrdinu spoluhráče z klanu, což se velmi často využívá, jelikož v podzemí lze získat za krátký čas velké množství . Nepřátelské jednotky není nutné zabíjet, stačí jednotky, které útočí na amfory otočit z boje Vaší jednotkou a poté ucuknout. Je vhodné sledovat celou mapu, jelikož Vám z různých míst postupně vylézají další jednotky (mniši a zbrojnoši), které můžete použít v boji. Podzemí chrám je obdobné doupěti, je však o něco menší.


Tipy k podzemí:

    Nepřátelské jednotky je vhodné zabít během jedné minuty. Velice často lze využít třebas prasátka jako spotřební útočící jednotku, která sice při boji se skřetím velitelem zemře, ale ušetříte si své hlavní jednotky pro další .

    V maximální možné míře využívejte artefakty. Zvýšení obrany/útoku se opravdu hodí. Popřípadě na doražení jednotek lze využít střelce, máte-li je k dispozici, tak aby vaše jednotky nemuseli bojovat další minutu a přijít o velké množství .

    Byť v podzemí není nutné zabít všechny jednotky (pro některé tipy podzemí je za do bonus navíc), tak sledujte, jaké artefakty nepřátelská jednotka má. Například někteří šamani mají ohnivé hole, či vyvolání vlků, velcí vrrci mají svitek vyvolání vrrka. Získáním těchto artefaktů si můžete v podzemí pomoci. Některé jednotky mají zase klíče od zavřených dveří, kde mohou být Vaše jednotky. Tedy rozmyslete si i s ohledem na čas který máte, zda je vhodné se za danou jednotkou občas honit, aby jste jí zabili.

    Jelikož v podzemí není času nazbyt. Využívejte lektvary energie, případně je dávejte potřebným jednotkám, nebo si z nich skládejte cestičku. Dále lze pro přenos drahokamů/klíčů využít živý řetěz.

    Je vhodné mít dostatek . Rychlé jednotky využívat jako předvoj a průzkumníky, popřípadě mít pokryté co nejširší odhalené území tak, aby Vám nepřátelská jednotka nemohla přeběhnout do tmy za Vaše záda, chcete-li zabít vše. Naopak jednotky mající málo života a důležité pro Vás (vozík, bomba) je dobré krýt, tak aby je nemohli nekromanti, šamani, aj. sestřelit "ze tmy" jelikož vidíte jen 2 políčka před sebe, kdežto některé jednotky střílí až na 5 políček daleko. Tedy můžete přijít o spoustu jednotek, aniž by jste věděli přesně odkud.

Dráčci a zlatí draci:

U draků se jedná se o leteckou jednotku, tj. může se pohybovat přes obsazené pole. Objevuje se náhodně cca od 4 levlu hradu výše (čím vyšší level tím silnější drak nebo tím větší počet jelikož je tím vyšší pravděpodobnost jeho výskytu, na vysokých levlech cca 9 level a výše se objevují i velcí draci), popřípadě se dráčci objevují u vesnic v opuštěném království po jiných hráčích (proto za účelem lovu dráčků někteří staví vesnice na území odlogovaných hráčů).

Dráček má nejraději prasátka, pak Vaše unikáty, pak si dá skřeta, pak nějakou tu budovu, popřípadě se popere i s dalším drakem. Tj. stává se, že drak Vám svojí přítomností významně pomůže s boji se skřety.

    Boj s dráčkem:
  • Ideálně 4 vs. 1 a je třeba počítat s tím, že dráček je inteligentní jednotka = pokud má méně jak 500 tak zdrhá - uletí z boje pryč. Co platí na draka tak jsou střelci - střelec na 9 levlu mu dává i bez speciálních artefaktů až - 100 za jeden výstřel pomocí tlačítka se speciálními artefakty (zlepšující střelbu) až - 200 za výstřel (ovšem výstřel se Vám nemusí povést).

  • Pokud již máte modrý portál, mohou k Vám přiletět na pomoc kamarádi z klanu, takto se většinou posílá hrdina + dva střelci. (Pozn.: Hrdina většinou draka dostatečně s pomocí místní domobrany zraňuje a ke konci když už má drak cca 500 , se zastřelí střelci, aby neuletěl pryč.)

  • Na velkého draka na skolení je třeba mnohem více střelců a hrdinů, i když někteří hráči schovají své jednotky za hradby, popřípadě jsou rozestavění tak, aby za nimi drak nemohl, jelikož velký drak potřebuje prostor 2x2 políčka a nechají velkého draka, ať likviduje skřety rodící se z doupěte, jelikož zatím velcí draci neútočí na Vaše stavby, tj. hradbami se lze velmi účinně ochránit.

    Proč se vyplatí dráčky lovit:
  • Po zabití z draka je z něj v truhle šupinka a dračí část, popřípadě nějaký další artefakt co měl drak na sobě a někdy i nějaké suroviny.

  • Šupinky jsou ceněné, jelikož jedině ty lze obětovat na oltáři mnichem (šamanem) a získat unikátní jednotku, opravit si artefakt, získat jednorázové kouzlo aj.

  • Po sesbírání všech dračích kousků (8 částí) a 1 šupinky lze na oltáři oživit vlastního dráčka - bude té barvy jaké jsou dračí části, v případě mixu systém náhodně vybere barvu z toho, co máte… Budete mít další vlastní unikátní velmi silnou jednotku, kterou lze pomocí tlačítka létat.


Velcí zlatí draci na řetězu:

Velcí zlatí draci na řetězu jsou velmi důležití, bez nichž nejde hru na klasických serverech ukončit – postavit poslední výherní zlatý hrad. Jedná se o statickou jednotku, tedy nelétá a nepohybuje se, ovšem přímému útoku se brání. (Pozn.: Se svým útokem 109 , obranou 109 a 4000 vydrží v kontaktním fyzickém boji dlouho, proto se opět využívají na urychlení boje střelci.)

Velcí zlatí draci na řetězu přinášejí do 80 dne věku do klanové pokladnice za každého zdravého draka, který klan vlastní 1 kredit.

V případě zabití velkého zlatého draka na řetězu po něm zůstává pouze velká zlatá šupina, která se hojně využívá na oltáři k obětování. Pokud je drak zabit vygeneruje se další nová mapa se stejnými počátečními podmínkami jinde na serveru.

Mapy se zlatými draky se objevují až 3 den hry a do 14 dne hry jsou zamčené. Pak se většinou o ně popasují nějakým způsobem nejsilnější klany na serveru, jelikož pro samotného jednoho hráče není příliš reálné získat 15 herní den úspěšně draka do svého zajetí. (Proč si klany nechtějí nechat vzít velké zlaté draky je nasnadě, přináší jim kredity, které si nemusí kupovat a v případě zabití mají velkou zlatou šupinu k obětování na oltář.)

Polohu velkých zlatých draků naleznete v záložce „Mapa“ -> „Zlatí draci“. Kde je seznam všech 11 draků, pokud nějaký chybí, byl zabit a další den se objeví nový na zcela nové mapě.

Každý klan může mít v rámci klanového úkolu jednoho svého zlatého draka na řetězu (Fensalir) - k tomuto zlatému drakovi nemají ostatní klany přístup.


Černý rytíř:

Jedna z nejsilnějších jednotek hry, svojí silou srovnatelný s velkými draky či velkým obrem.

Na 0 levlu bez artefaktů má 4000 , zásobu 4000 , sílu útoku 40 , obranu 60 , přírůstek léčení 10 , přírůstek energie 50 , navíc má i bonus na lidi. (Pozn.: Všemi parametry tedy předčí Vašeho hrdinu bez artefaktů!)

Jedná se o velmi agresivní jednotku, ovšem když vycítí množství nepřátel, mnohdy zbaběle utíká z boje, pokud je při boji již těžce zraněn a má možnost snaží se utíkat. (Pozn.: Proto pokud chcete ČR zabít, je nutné, aby byl neustále obklíčen.)

Pokud máte od rádce úkol zabití jednotky na území, kde jsou skřeti, buďte velmi opatrní, šetřete energii, jelikož ČR je schopen na Vás zaútočit i 3x do hodiny i když mu budete neustále uhýbat o políčko. (Pozn.: Pokud se potřebujete ČR zbavit, je vhodné poslat nejdříve na danou mapu na druhou stranu spotřebního zbrojnoše ideálně však stavitele (na toho jde ČR jak vosy na med) a hrdinou na tuto mapu přilétnout až se zpožděním 2 – 3 hodin, jelikož velmi často se ČR rozběhne přes celou mapu za Vaší „návnadou“ a hrdina pak bude mít na druhé půlce mapy klid.)

Tuto jednotku samy svým hrdinou nezabijete. Na její zabití je potřeba velké množství zbrojnošů, nebo se na efektivní zabití využívají 4 hrdinové či dráčci, kteří mají velmi silné artefakty.

Někteří rytíři mají u sebe artefakty, jejich složením získáte jeden z nejsilnějších bojových setů ve hře Pána Hradu. (Pro magii a dosažení maximální magické síly se spíše využívají dílčí kousky ze setu elfa, mága nebo nekromanta.)


Unikátní mapy a jednotky - základ

  • Oltář na souřadnicích 200, 200, na kterém lze opravovat artefakty či bohy žádat o jednotky, dostupný na žlutý portál.

  • Obřiště na souřadnicích 201, 200, jedná se o zrychlenou mapu (20x rychlejší boj i přírůstek energie, kdy přibývá každou minutu!), kde je taktéž uplatněn princip temnoty, tedy že celá mapa není vidět, ale obvykle vidíte jen 2 pole daleko od pozice Vašich jednotek. Jde o velikou mapu, kde z obřiště chodí především obři a kyklopové, jak malí tak velcí. Velké jednotky na sobě mají vzácné artefakty jako palantiry, elixíry temnoty, vstupenky do ČB, velké šupiny, svitky zkušeností pro hrdiny. Případně se na mapě objevují náhodně artefakty. Další zvláštností této mapy je, že zde jednotky zůstanou pouze 1 hodinu, přičemž lze posílat jen obvyklé hradové jednotky (nelze posílat žádné hrdiny, vykrmené velké jednotky, trpaslíky, skřety, kostlivce).

  • Trpasličí dělo na souřadnicích 201, 201, kde je umístěná speciální stavba, ze které mohou klany 1x denně vystřelit po libovolné nezamčené mapě na celém serveru (tj. i po hradě pouze se žlutým portálem). Střílet může ten klan, který v denní nabídce dal nejvíce . Hráč si může postavit na hradě též jedno menší dělo stavitelem na 9. levlu pokud má vynalezenu příslušnou technologii v Univerzitě. Dostřel těchto menších děl na okolní mapy je dán jejich úrovní (přibližně dle typu 10 – 30 map od vlastního království). Menšími (hradními) děly je možné střílet 1x za 12 hodin. U všech typů děl se určuje pouze sektor (tak jako při přesunu jednotek portálem) a to buď kamennou ničivější střelu se zásahem méně polí, nebo méně ničivější kartáčovou střelu, která zasáhne více polí na určené mapě.

  • Alchymistická dílna se nachází na souřadnicích 202, 202. Každá stavba alchymistické dílny umožňuje získat zobrazený nový artefakt. Je však třeba přinést požadované artefakty (jedno jak poškozené) a je nutné zaplatit dílčí poplatek kreditů . Nabídku je možné využít i opakovaně. (Například za prsten, štít, helmu a doplatek 0,5 kreditu je možné získat svitek 1 000 zkušeností .) Je zde možné získat zcela unikátní artefakty, které však není možné opravovat na oltáři - např. elixír temnoty, který přemění vybranou jednotku na černou (má lepší vlastnosti než běžná jednotka, viz základní přehled jednotek) a navíc ji osvobodí (tj. stává se unikátní jednotkou a nezabírá místo v dílně/kasárnách). Nabídka v jednotlivých dílnách se mění každých 5 dní. Další možností získání některých artefaktů je pomocí mezi serverové dražby, kde však ceny bývají daleko vyšší.

  • Skladišťové mapy, jejichž umístění a objevení je náhodné, však vždy se objevují 4 a je na nich velké množství všech surovin a většinou si zabírají nejsilnější klany serveru, následně se na těchto místech staví vesnice, které nejsou obtěžovány dráčky ani skřety.

  • Mapy se zlatými draky na řetězu, kdy je vždy maximálně 11 živých draků na těchto mapách, kdekoliv na příslušném serveru. Množství těchto map je možné najít i bez živých draků, kdy pak tyto mapy především po zlatém drakovi č. 6 (černé království) a č. 10 (trpasluj) slouží k hráčům k expení jejich hrdinů.


Unikátní jednotky se mohou vyskytovat v klanových úkolech, úkolech od rádce i na hradě. Jen stručně k některým již dříve neuvedeným:

  • Skřetí stavitel - vyskytuje se poměrně často na hradech i při nízkých úrovních hradu. Jde o slabou jednotku. Ovšem je nebezpečný v tom, že umí postavit další nezávislé skřetí doupě (lze zbořit) a na vyšších úrovních hradu jich může postavit i více. Tj. lze mít na hradě klidně i 6 skřetích doupat, přičemž z každého lezou samostatně noví skřeti! Skřetí doupě zabírá 3x3 pole, ovšem stavitel při jeho výstavbě ignoruje postavené cesty! Proto začátečníkům, lze doporučit skřetí stavitele co nejdříve likvidovat a případné skřetí hrady co nejrychleji zbořit, jelikož se i sami povyšují na vyšší úrovně (a tím silnější skřeti lezou). Veteráni naopak této situace využívají k expení jednotek (ovšem jednotky z postavených skřetích hradů mají třetinový počet zkušeností, mívají však občas zajímavé artefakty). Poznámka: Má-li hráč uplaceného skřetího stavitele je možné postavit u jiného hráče na hradě, ale i na vesnici skřetí doupě.

  • Skřetí upír – vyskytuje se v úkolech od rádce, v klanových úkolech a může se objevit i na hradě hráče cca od 10 levlu, dokáže létat, při boji i mimo něj z okolních jednotek i šikmo kolem něj vysává energii a životy pokud upír není zcela zdráv. Je inteligentní jednotkou dokáže utéci z boje. Ideálně zabít z dálky střelecky.

  • Barevní skřetí velitelé - (rudý, černý, zlatý). Výrazně silnější varianty obyčejného skřetího velitele, objevují se na hradě hráče cca od 8 levlu. Lze se s nimi potkat i na klanových úkolech.

  • Černé lidské jednotky – agresivní a inteligentní (opět dokáží utíkat), vyskytují se u zlatého draka č. 6 a v závěrečném úkolu od rádce, kde má hráč pomstít smrt svého otce. Za tyto jednotky je velké množství zkušeností.

  • Bílé lidské jednotky – v úkolu od rádce, velmi, velmi agresivní s až sebevražednými sklony, však opět utíkají často z boje.

  • Obříci, obři – vyskytují se v úkolech od rádce, v klanových úkolech a může se objevit i na hradě hráče cca od 9 levlu. Jsou silní s vysokým počtem životů a vysokou obranou proti střelbě. Existují jak malé, tak velké jednotky (1x1 políčko - malé jednotky 2x2 políčka - velké jednotky).

  • Elementálové, džinové – vzdušné jednotky objevující se v klanovém úkolu, popřípadě v jednom ze závěrečných úkolů od rádce. Létají a mají velmi, velmi vysokou obranu na střely. Existují jak malé, tak velké jednotky (1x1 políčko - malé jednotky 2x2 políčka - velké jednotky).

  • Ďáblíci, ďáblové, arciďáblové – vyskytují se na skladišťových mapách, popřípadě k Vám mohou zavítat na hrad na vysokém levlu hradu (cca 11 level). Ďáblové, arciďáblové (velké jednotky) umí náhodně i při boji vytvářet malé ďáblíky (nestojí jej to žádnou energii), což jsou dočasné jednotky, které cca za den odejdou. Arciďáblel navíc umí létat.

  • Jetti, kyklopové – speciální jednotky na klanových úkolech, umí střílet (vrhat koule) na velké vzdálenosti (cca 4-5 polí).

  • Pavouci - vyskytují se v úkolech od rádce, v klanových úkolech a mohou se objevit i na hradě hráče cca od 9 levlu. Nejedná se o příliš silné jednotky. Ovšem skákavky umí přeskakovat překážky. Při boji umí nepřátelskou jednotku otrávit. Sklípkani jsou o fyzicky o něco silnější, skákat však neumí na druhou stranu jejich jed je mnohem silnější.

  • Kostlivci - vyskytují se v úkolech od rádce, v klanových úkolech a mohou se objevit i na hradě hráče cca od 8 levlu. Nejedná se o příliš silné jednotky, lze je snadněji uplatit a umí kouzlo na snížení útoku.

  • Nekromanti - vyskytují se v úkolech od rádce, v klanových úkolech, nejsilnější a nejnebezpečnější je safírový (bílý) nekromant. Lze získat i vlastního. Umí tak jako čaroděj různé ohnivé koule, dokáže využívat teleportační skok a hlavně umí z mrtvol ležících na napě oživovat kostlivce.

  • Elfové - vyskytují se v úkolech od rádce, v klanových úkolech. Lze zde potkat elfku Galadriel, která má 5000 při přírůstku léčení +7 , zásobu 6400 při přírůstku +60 , s velmi solidním útokem i s všemi typy obran , navíc se schopnosti létání a tuctem kouzel, což představuje velmi významnou a silnou jednotku ve hře.

Množství unikátních jednotek je možné získat za splnění úkolů od rádce (trpasličího obránce, Xenu, Gabrielu, skalního dráčka, vrrka, nekromanta, pavoučka aj.), či lze uplatit některé objevující se jednotky u hradu hráče, případně za klanové úkoly nebo především hráči získávají jednotky na oltáři obětováním za šupiny.


Výkrm jednotek: Některé malé slabší jednotky po dosažení 9. úrovně je možné po řádném vykrmení vylepšit na silnější jednotky (buď se opět bude jednat o malou silnou jednotku nebo o velkou jednotku 2x2 políčka). Některé jednotky se vykrmují jen pomocí (např. draci), některé jen pomocí mrtvolek ležících na zemi (např. kostlivci, trojkostlivci) a některé jednotky je možné vykrmovat jak tak mrtvolkami (např. prasata, divočáci, psi, vlci a pavouci). Mrtvolky na vykrmení lze použít jen 1x (po sežrání zmizí), mrtvolky taktéž mizí samovolně z mapy po 48 hodinách od zabití. Obecně se mrtvolky přepočítávají na , kdy záleží na kvalitě jednotek a jejím levelu. (Na hodnosti 0 dávají jednotky cca následující počet jablíček: skřetí velitel 325, skřetí šaman 297, skřetí stavitel 250, skřet 110, hrdina válečník 325, zbrojnoš 135. U velkých jednotek 2x2 je množství z mrtvolek mnohem vyšší třeba z velkého arciďábla na 9 levelu je možné získat cca 12 000.) Jak vypadá možnost výběru výkrmu pomocí nebo mrtvole u pavoučka je zde. Vlastní lze získat zabitím prasat, dále pomocí selek na poli v okamžiku, kdy dozraje obilí, tak selky sklidí nějaká do pytle a zároveň selka zvýší úrodu (čím více selek tím vyšší úroda i tím vyšší sklizeň do pytle selky - lze ovlivnit levlem selky, jejich počtem, vhodnými artefakty na sklizeň či nosnost) nebo pomocí speciálního vynálezu v univerzitě, který přemění pilu u hráče na farmu produkující . Cena výkrmu jednotek, u kterých je to možné závisí na typu jednotky a pohybuje se od 500 (prasátko na prase) do 700 000 (velký zlatý ďábel na arciďábla). Upozornění: Při výkrmu pomocí mrtvolek, je vždy spotřebována celá mrtvolka i když z ní sníte pouze ekvivalent 1, proto si dobře rozmyslete kde a kdy jakou mrtvolku sníte.

Velké jednotky (2x2 políčka) mají jistá omezení kvůli jejich síle, základní specifikum těchto velkých jednotek je následující:

  • Lze na ně útočit z 8 stran. Velká jednotka naopak může útočit na 2 políčka. (Respektive je vždy dáván boj vůči jednomu políčku, však velká jednotka automaticky zraňuje i vedle stojící jednotku, která se automaticky nebrání. Při útoku na budovy opět velká jednotka útočí na dvě políčka budovy. Jelikož je vždy dáván boj vůči konkrétnímu jednomu políčku znamená to, že není možné vést kombinovaný útok na budovu a jednotku. Pokud padne stavba či umře jednotka, vůči které byl dáván boj , tak boj dále nepokračuje i když na sousedním políčku stavba dále stojí či je tam živá jednotka. Proto při útoku velkou jednotkou se dává boj vůči silnější jednotce či stavbě, jelikož je předpoklad, že silnější jednotka umře později než slabší, která mezitím bude automaticky zraňována a zemře, obdobně pro budovy.)

  • Přesun velké jednotky vždy stojí 300 .

  • Velkou jednotku není možné léčit za kredity jen léčiteli či lektvary.

  • Velká jednotka ovládaná hráči může nést pouze artefakty na místě prstenu a kapsy. (Výjimka je hrdina bojovník.)

Univerzita - základ

Univerzita je speciální stavba, kterou je možné stavět od 6. levlu hradu, kdy první úroveň této stavby je možné postavit i na vesnici.

V univerzitě je vzájemně propojených 16 skrytých vynálezů. Každý je nutné nejdříve odhalit a poté je možné provést vlastní výzkum. Každý věk jsou hráči nalosovány náhodně jiné druhy vynálezů. Jedna ukázka odhalených a vyzkoumaných vynálezů zde. Využití univerzity vyžaduje přizpůsobení celé ekonomiky. Jelikož univerzita pro svou obsluhu potřebuje značné množství obyvatel, je třeba výrazně více investovat do příjmů . (Při využití 3 univerzit je vhodné mít příjem cca + 300 za kolo, jelikož obyvatel, který v univerzitě zkoumá, nepřináší do pokladny žádný příjem .)

U vynálezů nejdříve probíhá jejich odhalování. Až je vynález odhalen může být zkoumán. Až je vynález vyzkoumán může být využíván. Celková cena ve za odhalování je cca 5x nižší než vlastní výzkum. Zkoumat vynálezy ve vyšších patrech univerzity lze až jsou vyzkoumány potřebné vynálezy pod tímto v rámci daného stromu vynálezů.

Po odhalení a vyzkoumání vynálezu, lze daný vynález restartovat (přelosovat), tj. vyměnit za jiný. Je však nutný opětovný výzkum. V rámci dílčích úkolů od rádce je možné taktéž vyměnit dílčí zvolené výzkumy, v tomto případě stačí aby byl vynález pouze odhalen (nemusí být vyzkoumán).

Dle zvoleného typu startovního hradu si lze do začátku vybrat určité vynálezy, které budou ihned od začátku hraní k využití. I proto volte případně dle svého zaměření případné odhalené vynálezy, jelikož v okamžiku, kdy postavíte univerzitu, tak se startovní vynálezy objeví vynalezené na konkrétních pozicích ve "výzkumném stromu" vlastní univerzity. (Pokud někdo volí nejlepší prodej/nákup na tržišti, budou tak již obsazeny/vyzkoumány 4 pozice v univerzitě.)

Případný výzkum je dobré si předem promyslet. Některé výzkumy, které univerzita nabízí, jsou zdánlivě nevyužitelné, ale šikovnému hráči mohou přesto výrazně ulehčit hru a to jak po ekonomické, tak po vojenské stránce, tak jako se může zadařit Vám získat výhodná „komba“. (Například možnost verbovat modré střelce s maximálním levlem a tedy i dostřelem, větší a přesnější dostřel s kamennou a ohnivou koulí katapultem postavěným stavitelem, výhodné kurzy nákupů a prodejů na několikanásobně rozšířeném tržišti aj.) Výhodou univerzity je, že každý věk budete mít k dispozici jiné technologie, tedy ani Vaši protihráči nemohou tušit, co máte případně za vynálezy a občas se nějaký drobný vynález může projevit jako velmi podstatná výhoda (nejen při útoku a obraně), zvláště pokud jste v klanu, tak se jednotliví hráči mohou velmi dobře doplňovat. Navíc na rozdíl od uplácení, kde za své nemáte výsledek jistý, tak snížením příjmů (tj. „zaplacením“ pevné částky) získáte konkrétní vylepšení, které Vám zůstane do konce daného věku i za předpokladu, že univerzitu zbouráte.


Výzkumy lze přibližně rozdělit následovně:

  • Tržiště – vyšší kapacita tržiště, lepší kurzy nákupu a prodeje surovin.

  • Katapult – vyšší počet, větší dostřel, přesnější střela, ohnivá či kamenná koule na základním levlu katapultu.

  • Ekonomické stavby – rozšíření volně stojících dolů na vyšší produkci (, , ), popřípadě výměna dolů stojících u hradu za kamenolom, železný důl či farmu (produkuje ), lepší úroda zahrádek, vyšší level studny, statku (další selka), domu.

  • Vojsko – verbování silnějších jednotek (střelci, léčitelé, zbrojnoši, šermíři), verbování lepších jednotek (modrý zbrojnoš, červený šermíř, šermíři dvojčata, modrý zbrojnoš, druid, templář), možnost postavení děla (ostřelování okolních map), stavění pastí, zvýšení počtu opravujících se staveb, vyšší kapacita kostela, výkrm velkých prasat.

  • Uplácení – zlepšení možnosti uplácení jednotek, jednotlivá získaná % se sčítají.

  • Placený výzkum – Za kredity urychluje zkoumání.


Tipy:

    Náhodně se objevuje u některých technologií vynálezů objevuje +50% bonus (je nutné si projít všechny postavené univerzity, jelikož v každé se může bonus zobrazit jinde) – pokud mohu tento vynález zkoumat je vhodné tento bonus využít. (Jelikož pokud nechám 100 obyvatel zkoumat, při 50% bonusu se počítá jako by danou technologii zkoumalo 150 obyvatel.)

    Na hradě je vhodné postavit 1 univerzitu až na maximální 5 level, však pro rychlejší výzkum je vhodné na vesnicích postavit cca 1-2 základní univerzity, jelikož pak může zkoumat celkem 100+60+60 obyvatel.

    Regulací výzkumu lze „optimalizovat“ příjem . Obzvláště je to vhodné například při nižších úrovních hradu, kdy jsou malé sklady a v případě noční pauzy sklady přetékají . Pak se na noc dá zkoumat více obyvatel = sníží se příjem , které však nepřeteče ze skladů vniveč a ráno se sníží počet zkoumajících obyvatel, aby se zvedl potřebný příjem .

    Pokud potřebujete urychlit výzkum, lze tak učinit pomocí speciálních jednorázových artefaktů - svitků např. Výzkum + 300 000, Abakus, Astroláb. (Lze je získat například v alchymistické dílně nebo jsou občas v rámci těžkých podzemí hráče, či v rámci klanových úkolů.)


Černé bratrstvo

Hrát za černé bratrstvo může libovolný hráč, který získal artefakt "vstupenka černého bratrstva" - svitek na jedno použití, poté může v rámci svého účtu pod libovolným nickem se zaregistrovat na vybraný server jako hráč černého bratrstva. Počet hráčů ČB na jednom serveru je omezen na 3 hráči + (počet hráčů na serveru s alespoň 100 odehranými dny / 20). ČB má jinou hradní mapu (2 typy), černé stavby, silnější černé jednotky. ČB nemá k dispozici produkční budovy, skladiště, kostel. Kapacita skladiště je dána levlem hradu, kdy po postavení na vyšší úroveň hradu se automaticky zvedne i maximální kapacita hradního skladiště. Zároveň se zvednou příjmy základních surovin , , , . Jídlo nemá ČB k dispozici musí vozit do hradu (tak jako případně další suroviny jelikož hradní přírůstek není příliš vysoký) nebo plnit zadané úkoly rádce.

Rádce dává pouze jeden typ úkolů a to zabití vybrané jednotky hráče, který je ve statistice na daném serveru do 60 pozice a jehož klan je v TOP 5 nejlepších klanech daného serveru. Pokud je daná jednotka mrtvá dostane hráč ČB za odměnu zkušenosti a náhodný balík surovin , , , , , kdy například za zabití velkého draka hráči lze získat až statisíce vybraných surovin , , , , a desetitisíce zkušeností . Tento úkol naštěstí pro ostatní hráče členové ČB dostávají jen 1x denně. Pokud hráč ČB dá smrtící ránu libovolné jednotce hráče který je v top 60 nejlepších hráčů ve statistice, dostane do své pokladnice určitý obnos zlata . (Výpočet uveden zde.)

Hráč ČB má menší startovní mapu a portál se automaticky otevře (na modrý) již při 6. levelu hradu. Je však pravdou, že pokud se hráči za ČB podaří dosáhnout 8 levlu hradu, lze mapu ČB velmi dobře opevnit, navíc ČB může stavět i katapulty, pasti, popřípadě děla. (ČB nemá univerzitu, ale tyto stavby mají v základu. Respektive některé další vynálezy a jednotky si tak jako běžní hráči mohou vybrat do startu.) Hráči ČB se mohou, ale nemusí sdružit ve svém klanu – nemohou být společně s „obyčejnými“ hráči v běžném klanu. Na jejich mapě se nevyskytují skřeti, občas se vyskytnou trpaslíci a od 8 levlu hradu tak jako u obyčejných hráčů se občas objevují silnější jednotky s artefakty. Na mapách ČB se však častěji objevují prasátka, ze kterých ČB získává potřebné jídlo . ČB však může plnit klasické klanové úkoly od rádce. Nemůže však obětovat na oltáři, pokud si do startu jako unikátní bonusovou jednotku nevybral černého léčitele.

Za ČB hrají normální hráči, takže je s nimi možné vyjednávat. Což se běžně děje a občas bohužel je ČB využíváno jako spojenec vůči jiným klanům v boji o celkové vítězství na daném serveru. Byť hlavním cílem ČB má být zabránit komukoliv postavit zlatý hrad. Pokud se to nikomu do 100 dne nepodaří, vítězem jsou hráči ČB a dostanou kredity, vítězné body a zkušenosti oni.



Výstavba hradu první týden - ukázka:

Rozmyslete si kde, co budete stavět, ať zbytečně nebouráte!!! Zde platí, třikrát měř a jednou řeš!

Statek patří do pravého horního rohu a zahrádky a políčka se staví co nejvíce nad hrad do té proluky co tam je a nelze tam nic jiného stavět, kdekoliv jinde postavený statek zabírá stavební plochu hradu!

Snažte se maximálně využívat stavební plochu hradu, ať nemáte zbytečně volná místa! (Pozn.: Jednoduchý počet mi říká, že domeček mi za den vydělá 1440 , přičemž stojí 1000 , takže domeček se Vám vyplatí už za den, navíc zbouráním dostanu čtvrtinu zpět.)

Na serveru s noční pauzou je vhodné si rozmyslet i stavění, jelikož během noční pauzy se suroviny doplňují, ale nestaví se a nebojuje se, tak ať se Vám nenaplní sklady těsně po půlnoci a zbytečně nepřetékají suroviny až do rána!

Lze doporučit volit startovní hrad dle předpokládaného zaměření, jelikož každý typ má své výhody! Některé stavby dle typu zvoleného startovního hradu jsou již rozmístěny na stavební ploše hradu, některé i mimo hrad, tak jako do počátku si vybíráte určité vynálezy, které vám budou k dispozici i bez univerzity ihned od počátku (jakmile univerzitu postavíte, budou tyto vynálezy umístěny do „výzkumného stromu“) a navíc si vybíráte ještě unikátní jednotky. Počátečním vhodným výběrem typu hradu, jeho vynálezy (zvolené technologie univerzity) a unikátními jednotkami si lze velmi výrazně a vydatně pomoci do vlastní hry. Vybírejte tak uvážlivě dle svého plánovaného zaměření. Lze důrazně doporučit si projít stránku věnující se přímo jednotlivým startovním hradům – zde je vše velmi podrobně popsáno. Níže jen stručně nejzákladnější charakteristika:

  • Hrad typu „Obránce“ – pomalejší na rozjezd, lze se však s ním velmi efektivně bránit skřetům, popřípadě je využíván „partyzány“ díky možnosti verbovat základní levné zbrojnoše až hodnosti 7, kdy není nutné splnit žádné další podmínky.

  • Hrad typu „Hospodář“ – rychlejší na počáteční rozjezd díky dílčím postaveným stavbám. Kdy pro dosažení vyšší rychlosti výstavby se volí nejlepší prodej surovin a dva vozíky na jejich dovoz. (Na začátku je třeba hodně zlata, tj. mění se dílčí suroviny na zlato. Byť z hlediska využití univerzity se nejedná o optimální využití, jelikož zabírá 4 výzkumy.)

  • Hrad typu „Farmář“ – se především využívá pro „velkovýrobu“ jídla, která slouží k výkrmu jednotek. Za tímto účelem se volí technologie „děvečka ze statku“ a z unikátních jednotek se berou dvě selky. Díky statku mimo stavební prostor hradu při stavbě statku i ve stavebním prostoru hradu lze mít velké množství obdělávaných polí pro zisk jídla (2 unikátní selky, 2 selky ze statku mimo prostor hradu, 2 selky ze statku ve stavebním prostoru hradu – tj. celkem 6 selek, běžní hráči při 1 statku ve stavebním prostoru hradu mají 1 selku).

  • Hrad typu „Útočník“ – se především využívá pro zaručenou výrobu lepších (i dražších) vojenských jednotek (díky volbě příslušné technologie univerzity). Respektive si tím lze i pomoci při boji se skřety na hradě.

  • Hrad typu „Skladník“ – využíván pro nejrychlejší rozjezd hradu. Jeho výhodou je prázdný stavební prostor - není se nutné přizpůsobovat počáteční zástavbě hradu. Navýšená kapacita skladů na 16 000 (díky unikátnímu skladišti na 2 levelu) umožňuje v počáteční fázi hry v maximální možné míře využívat stavební prostor hradu pro vlastní produkci, s výhodou na rozdíl od všech ostatních typů hradů se využívá i počáteční zásoba všech surovin, která je 14 000 oproti 10 000 (u jiných typů hradů). Se skladníkem se lze bez problémů dostat na 7 level hradu pod 6 dní. (S hospodářem to trvá přibližně o den déle.)


Jak jsem jednou stavěl svůj hrad, ukázka jak to může být i s komentářem, samozřejmě lze stavět úplně jinak!

    (Pozn.: Jedná se o jednoduchou názornou ukázku pro normální nezrychlený server! - zrychlený server má svá specifika v jiném počtu surovin na počátku, jiné velikosti skladu hradu, jiné ceně skladišť, jiné stavební ploše aj. Až se Vám základy hry dostanou více do krve, jistě si naleznete i rychlejší způsoby. Mnou uváděná ukázka, VŽDY koresponduje s plněním úkolů od rádce - byť později zjistíte, že některé úkoly je vhodné splnit jinak. Je ukázán základní rozjezd se startovním typem hradu typu „Hospodář“, který si může zvolit úplně kdokoliv i nováček bez nákupu jakéhokoliv kreditu či služby (zakoupení VIP umožňuje využít libovolného typu startovního hradu bez ohledu na počet odehraných dní). Druhý typ hradu, který může použít ihned kdokoliv je typ hradu „Obránce“, s jehož pomocí se lze lépe bránit skřetům, ekonomický rozvoj hradu s ním je však pomalejší. Při stavbě jsem využil kredity za vylepšenou produkci první týden, což významně pomáhá vlastnímu rozjezdu (každý nově registrovaný účet má k dispozici potřebných 5 pro tuto službu), kdy je do týdne možné se bez problémů dostat na 7. level hradu, jak bude dále ukázáno. Přestože uvedený způsob, nepatří mezi nejrychlejší, lze s ním však bez problémů dosáhnout výstavby stříbrného hradu do 40 dní s dostatečnou rezervou za surovinové výdaje na vojáky a klanové akce bez toho aniž by bylo nutné po týdnu dále "vozíkovat" suroviny do hradu či do vesnice. Na druhou stranu uvedený způsob patří mezi pohodlné rozjezdy, kdy není nutné hlídat si vozíky, případně není nutné díky skladišti se neustále přihlašovat a stavět.)


Den první:

    Startovní pozice zvoleného hradu „Hospodář“ vypadá takto. Ve stavební ploše hradu máme k dispozici jedno skladiště. (Tj. kapacitu skladů máme 13 000 = 10 000 hrad + 3 000 skladiště 1 level.) Vedle skladiště ve stavebním prostoru je tržnice. Napravo mimo stavební plochu jako bonusové stavby máme: kovárnu (tedy zajištěnu produkci +1 ), 2 domečky (tedy navíc příjem +2 , jakmile přijde obyvatelstvo) a 2 studny (vodu pro 8 obyvatel). Platí, že budovy ve stavebním prostoru lze postupem času nahradit jinými (při rozšíření stavebního prostoru hradu – tj. dosažení vyšších levlů hradu). Pokud přijdeme o bonusové strany napravo v blízkosti skřetiště, již žádným způsobem nelze tyto budovy obnovit / nahradit, proto si je velmi důsledně CHRAŇTE!

    Jako technologii univerzity jsem si vybral „nejlepší prodej“ a k tomu unikátní jednotky „dva vozíky“. (Tato kombinace je vhodná pro rychlý rozjezd, pokud nepoužijeme hrad typu „Skladník “. Pro mnoho jiných účelů je vhodnější zvolit jinou variantu, třeba proto že tato kombinace zabere 4 místa v univerzitě.) Zvolil jsem tak proto, že v začátku hry je potřeba hodně zlata a neustále nějaké chybí pro další rozvoj. Tím, že směním určité suroviny v nejlepším možném kurzu za zlato, nepřijdu o tolik jiných surovin a mám potřebné zlato pro další výstavbu. Jelikož v okolí hradu bývají od počátku k dispozici neutrální doly, pak pokud nehrozí válka, je možné k těmto dolům vozíky jezdit, sbírat další suroviny (jak pro výměnu v rámci tržiště za zlato, tak pro vlastní rychlejší rozvoj). Pro maximalizaci výsledku je však vhodné plánovat a počítat dopředu, kolik si z jednotlivých dolů, kdy přivezu, kam a kdy dojedu, kdy budu mít jaké suroviny k dispozici, co si mohu / nemohu dovolit směnit, samozřejmě ideálně v předstihu jednoho dne (lépe i více). Znovu tedy platí: „třikrát měř, jednou řeš“.


    Plníme úkoly od rádce tj. postavení 8 domů (následný úkol s 2 studnami nedostaneme, jelikož je máme v základu), následuje vyšší level hradu, zvednutí surovin a poté vylepšení produkce, kterou rozhodně pro rychlý rozjezd využiji. Díky rychlému naklikání a sběru se k tomuto úkolu dá dostat velice rychle, takže i odměna je velmi zajímavá. Následný statek stavíme co nejvíce do pravého rohu. Díky dráždění skřetů lze doplnit energii všem jednotkám (tj. nejdříve smysluplně všemi jednotkami je vhodné maximálně se posunout.) Udělání políček a zasetí zahrádek nám opět přinese zajímavý bonus. Při postavení první truhlárny či i dříve si lze pomocí směnou surovin na tržišti, které máme k dispozici, při stavbě dalšího levelu hradu tržiště jistě využijeme. Pozor, že některé úkoly se mohou objevit ihned bez schvalování, ovšem zabít vlka hrdinou nebývá až takový problém a suroviny i artefakty se hodí. Při úkolu dones svitek k hradu za malé prasátko, se s sebou vyplatí vzít nějaké to dřevo od pily s sebou, kterou první dny budeme aktivně využívat pro zvýšení dostupných surovin. Výsledek našeho snažení je patrný níže.

    Obrázek den první.


    Poznámka:

      Co nejdříve zapínám zvýšenou produkci, jelikož zde se nejvíce hodí a nejvíce vás popožene dopředu. I vlastní úkol je velmi brzy a lze se k němu proklikat při splnění předchozích cca do 5 minut, tedy následná odměna v dalších surovinách je jistě lákavá. (Ovšem v případě, že použiji jiný typ hradu, mohou suroviny „vytéct“ ze skladu ven, jelikož nemám dostatečnou kapacitu i tak se tato služba vyplatí a je vhodné k tomu případně postavit dodatečné skladiště, aby suroviny byly maximálně využity.)

      Domečky stavím úplně do spodní linie (následně do horní), aby prostor šířky 2 políčka mohl být použit pro truhlárny. Úkol se stavbou domečků a studen je dán na 8 domečků a 2 studny. budete opravdu potřebovat a v dalších dnech je nutné stavět další domečky a studny. (Respektive jak vidíte z ukázky již první den mám domečků mnohem více než 8.) Vždy na 4 domečky stavíme jednu studnu. (Viz základy ekonomiky a vhodné poměry surovin pro jednotlivé levly hradu.)

      Je vhodné hrdinou a Otakarem pomoci obklíčenému zbrojnošovi Béďovi. Ideální je zabít alespoň skřetího velitele (SV), kdy je vhodné na hrdinu navléci případné dostupné artefakty a zapojit i dalšího zbrojnoše, jelikož hromadný útok má vyšší sílu. (Kdy hrdina se na rozdíl od zbrojnošů sám léčí a má vyšší obranu – proto by měl bojovat on a ostatní jednotky jen vypomoci.) Čím dříve SV zabijeme tím lépe, jelikož jinak se postupně léčí a navíc má slušnou zásobu energie což, pak může představovat problém. Zbylé skřety můžeme případně nechat na později, poté jdou jednotky směrem k pile, aby donesly do hradu ( je potřeba na stavbu domů a případně následně na skladiště, pokud jej nemáme v základu jako v tomto případě). Případně je vhodné jednu jednotku směřovat ještě před tím na nejbližší hromádku , za jehož zvednutí je nám doplněna energie u všech jednotek do plna, což lze též velmi vhodně využít.

      Je možné zabít i dvě ze tří počátečních prasátek (lze na tom jednoduše naexpit své jednotky), jídlo je možné buď donést do hradu, nebo si později schovat na výkrm. (Zabití prasátek je i jedním z počátečních úkolů od rádce, takže jedno prasátko si nechejte, ať můžete úkol dostat.)

      Jedním z prvních úkolů, který můžete i dostat je vydráždění skřetů, za které se Vám u všech jednotek obnoví energie , toho lze vhodně využít, na velký přesun. (Pokud tento úkol máte a chcete jej provést, tak doporučuji pro Vás ve vhodném okamžiku a předtím se všemi jednotkami posunout co nejvíce to jde a „vyplýtvat“ tak veškerou energii, jelikož při splnění úkolu se Vám všechna obnoví.)

      Statek se vždy staví co nejvíce do pravého horního rohu s tím, že políčka se staví úplně nahoru, kde nelze běžné budovy stavět. (Tím si nezaskládáme využitelnou stavební plochu hradu.) Stavba statku a osetí políček je i úkolem od rádce, tak plňte v okamžiku, kdy tento úkol máte.

      U jiných typů hradů, kde není skladiště, jako základ jej lze doporučit postavit co nejdříve, pokud nejste velmi aktivní. Skladiště se staví i kvůli tomu, aby netekly suroviny, když delší čas jste nepřítomni, kdo je top top hráč, který bývá velmi často on-line raději postaví produkční budovu, jelikož tím rozvine lépe ekonomiku. (Jelikož zatím není potřeba skladiště mít, protože i 5 level hradu lze postavit bez jediného skladiště, jelikož kapacita hradu stále stačí, ovšem pokud není někdo příliš často, pak je vhodné si skladiště postavit. Je jasné, že kdo utratí drahocenné suroviny místo do skladiště za produkční budovu půjde mu ekonomika ještě lépe a rychleji. O to více a častěji se bude muset přihlašovat, pokud nechcete, aby suroviny přetékaly z plného hradního skladu.) Pozor skladiště je drahé, proto postavit na takovém místě, že již s ním nebude do konce věku (nebo hodně dlouho) potřeba hýbat!

      Jak vidíte z obrázku prvního dne, tak bylo postaveno více domečků a studní, jelikož zlato je opravdu hodně potřeba, dokonce tak, že jsem postavil i druhé tržiště, abych mohl prodat vybrané suroviny za 12 000 a (6 000 + 6000 za každé tržiště), které posloužili k otevření portálu (aby vozíky mohly pro suroviny), popřípadě vidíte, že jsou udělány další zahrádky. Při velmi rychlém rozjezdu při stavbách dalších levlů hradů nastává právě problém s nedostatkem jídla !!! Vzhledem k velmi dlouhé produkci jídla je vhodné jeho příjem nezanedbávat, případně tuto surovinu neprodávat, jelikož její nedostatek vás zastaví na delší čas. Tyto dvě tržiště poslouží na získávání i další dny – mění se suroviny , , i dle toho co a kolik dovezete od neutrálních dolů.

      S výhodou lze využít našetřené body z podzemí z minulého věku. Směna bodů za chybějící suroviny Vás může popostrčit rychleji dopředu. Potřebujete-li však a máte-li tržiště, lze doporučit do hradu spíše za body vyměnit a ty přes tržiště vyměnit za . Tato směna pro vás bude výhodnější (utratíte za stejný obnos menší počet bodů z podzemí).

      První den je na úkoly opravdu bohatý a doporučuji je všechny (snad kromě nákupů kreditů) splnit, jelikož Vám velmi opravdu velmi pomohou v rozvoji! (Toto doporučení rozhodně platí pro úplné začátečníky, kdy úvodní úkoly od rádce jsou koncipovány jako návodné pro relativně slušnou a správnou výstavbu hradu. Až budete zkušení veteráni, můžete hrát jinak, však i drtivá většina zkušených hráčů plní většinu úkolů od rádce.) Jak je patrné i dle popisu, za první den toho lze udělat opravdu hodně, proto buďte obezřetní, jelikož každá „chybička“ na začátku se vám následně pořádně prodraží nebo vás hodně zpomalí. Nebojte se však, běžně věk trvá cca 90 dní a na výherní stříbrný hrad se lze dostat pod 40 dní, a pokud si pak hrad trochu přestavíte na plnění úkolů, máte cca 45 den definitivně dobudováno. Tedy je zde více jak dvojnásobná rezerva na to v klidu stavět dle svých možností. Budete-li alespoň trochu dbát na základní ekonomiku hry, jistě do konce věku stihnete postavit výherní hrad.


Den druhý:

    Postavíme další domečky a studny, nosíme dřevo z pily do hradu. Pokud již máme peněz dost, postavíme i truhlárny, kde případně opět využijeme tržiště, aby nám to šlo rychleji. Stále plníme úkoly od rádce – tj. postavíme první kamenictví, uplatíme svého prvního skřeta, respektive za splnění dalšího úkolu si vysloužíme střelce, zbouráním hradeb dostaneme zbrojnoše. Díky vhodnému rozložení surovin můžeme postavit i další level hradu, pozor však, že musíme adekvátně a zavčasu zvyšovat počet zahrádek, jinak nedostatek jídla bude problémem pro další rychlý postup vpřed. Snažíme se zaplňovat stavební plochu, jak je patrná změna na obrázku níže.

    Obrázek den druhý.


    Poznámka:

      Viz základy ekonomiky vhodné se dostat na 3 levlu hradu minimálně na 4 studny a 20 domečků, pokud ze začátku využíváme aktivně tržiště lze mít o trochu méně, kdy využíváme aktivní směnu surovin, přesto stavbu domečků nezanedbávat. Jakmile jsou dostupné zdroje, postavíme další vlastní truhlárny.

      Pokud chodíte pro suroviny k pile je možné u skřetiště zbourat některé hradby, pozor jedna musí zůstat stát (aby až dostaneme za úkol provést zbourání všech hradeb od rádce jsme splnění měli jednodušší – tedy je vhodné si tento úkol teď již předchystat, jelikož čím nižší level hradu, tím lezou z doupěte slabší skřeti i jich leze méně, s každým dalším levlem hradu může vylézt cca o jednoho skřeta více - respektive systém hlídá počet skřetů okolo hradu, pokud nějaké zabijete postupně se jejich počet doplní, pokud skřety zabíjet nebudete ustálí se jejich počet, však budou vám dělat neplechu, proto lepší hráči skřety pravidelně vybíjí).

      Truhlárny opět postavíme tak, aby na daném místě bez přestavby vydrželi co nejdéle. Popřípadě je vhodné si uvědomit, že tři budovy 2x2 mohu nahradit například dvěma sklady.

      Vozíky, jelikož mají dostatečnou kapacitu na suroviny, ovšem malý přírůstek energie k dolům posíláme na delší dobu – aby měl vozík vůbec šanci k dolu, kde jsou suroviny dojet.


Den třetí:

    Po postavení 5 levlu hradu se pustíme do první přestavby, kdy odsuneme statek do pravého horního rohu, kde již může definitivně zůstat. Postavíme další domečky a truhlárny. Postupně i další dny plníme další zadané úkoly, jako pobití všech skřetů, vstup do klanu, zlepšení se ve statistikách, přesun libovolné jednotky na konkrétní pozici na mapě, ovšem již jsou i úkoly mimo hrad jako například setkání hrdinů, donesení svitků, zabití vybraných skřetů aj.

    Obrázek den třetí.


    Poznámka:

      Získaný prostor po zbouraném statku postupně vyplníme dalšími velkými produkčními budovami a výhledově zrušíme cestičku do hradu od skřetů, jelikož ke konci týdne již není příliš efektivní, vzhledem k dosaženým příjmům neustále nosit pár kousků do hradu, navíc si tím uvolníme stavební plochu, kde mohou a budou stát produkční budovy. Než cestičku zrušíme, využijeme ji zahrádkami, pro dostatečný příjem jídla .

      Dále nosíme z pily, nesmíme si úplně zaskládat hrad, jelikož suroviny do hradu lze dávat jen přímo do hradu (stačí rožek), ovšem nelze, že přijdu k truhlárně a snažím se dát dřevo do hradu.

      Na sklizeň jablíček potřebujete cca 15 - 18 hodin a z jednoho políčka sklidíte cca 70 - 700 průměrně tak 300 , proto jich mějte dost, abyste nemuseli celý den čekat, než Vám uzraje úroda, abyste mohli dosáhnout vyššího levlu hradu! Něco málo lze občas získat ze zabitých prasátek a tyto jablíčka donést do hradu, obzvláště ze začátku to může výrazně pomoci. I proto se může k hradu vyplatit cestička formou zahrádek.

      Vstupovat do klanu samozřejmě není nutné, ale přináší to dílčí výhody v další vzájemné pomoci, jak bylo uvedeno výše a jsou klany, které nováčkům aktivně pomáhají, takže lze doporučit, alespoň Vaše herní vyspělost poroste mnohem rychleji.

      Zde již hra nebude odsýpat tak rychle jako první či druhý den. "Nejnudnější období" je cca od půlky druhého do cca sedmého dne, pak již budete mít vyšší příjem surovin, budou se stavět vesnice, plnit klanové úkoly, tedy je nutné přežít toto "hlušší" období a pak hra opět dostává spád a dynamiku.


Den čtvrtý:

    Využijeme volný stavební prostor a začneme jej efektivně zaplňovat. Máme hodně zlata, tj. postavíme opět další truhlárny. Díky zvýšeným příjmům dřeva jsme schopni postavit další kamenictví. Vyšší příjem kamene využijeme s dřevem a zlatem pro náhradu domečků vilami. Samozřejmě přistavíme i další zahrádky, které pravidelně osíváme.

    Obrázek den čtvrtý.


    Poznámka:

      Na ekonomiku v počáteční fázi je nutné klást obzvláště důraz, takže neustále rozvíjet a nestavět neužitečné stavby jako dílnu či kasárna pokud to není nezbytně nutné

      Snažíme se maximálně využívat stavební plochu, takže domečky a studny se často staví a bourají, ovšem když máte dost domečků a truhláren není příjem problém na rychlé přenesení budov do správných nových míst a obsazení volného místa větší budovou.

      Místo 4 domečků je vhodné postavit jednu vilu. (Na stejném prostoru 2x2 místo příjmu 4 můžete mít příjem 20 .) Pozor však na to, že těch 20 obyvatel se ve vile zaplní klidně až za dva dny. Vyměníme-li 4 domečky za vilu, čímž si po zaplnění radikálně zvedneme příjem , respektive můžeme zbylé domečky nahradit jinou produkční budovou.

      Hrdina je nejsilnější jednotka a je množství úkolů, které může plnit mimo hrad a v klanu se to hraje tak, že se skřety si případně vypomáhají hráči mezi sebou, pokud je hráči nezvládnou sami, což s několika kasárnami není problém mimo „velké obludy“. (Od 6 levlu lze dát upgrade na 3 level portálu a létat k lidem, kteří mají též 3 level portálu. POZOR nedoporučuji upgradovat, pokud jste na serveru, kde se aktivně válčí.) Pokud hrdinu již nemáte dávno přesunutého u portálu (jako v mém případě), je tak vhodné provést před tím, než zastavíte stavební plochu hradu, kdy již nebude možné skrz hrad bez bourání projít na druhou stranu. Obecně hrdina cestuje pro to, co chybí. (Má sice oproti vozíku menší nosnost, je však oproti němu výrazně rychlejší, proto lze využít pro efektivní „nouzové zásobování“ surovinami co právě chybí) Popřípadě plní úkoly od rádce mimo hrad.

      Pod statkem je stále udržovaná průchozí cesta k hradu - nosíme a .

      Pokud máme dostatečný příjem surovin a nedostává se nám pro další rozvoj , lze využít toho, že naplno využiji tržiště, poté jej upgraduji a budu mít k dispozici opět plnou kapacitu tržiště (zvýšenou o upgrade). Této drobné finty jsem využil k tomu, abych tento den postavil dvě vily, na které je potřeba dohromady 20 000 . Pro server s noční pauzou je vhodné postavit tak, aby bylo dostavěno před půlnocí, aby přes noc již mohli začít chodit noví obyvatelé. (Kteří tak mohou přijít. Do rozestavěné stavby žádný obyvatel nepřijde a u serveru s noční pauzou výstavba v pauze neprobíhá, ale příjem surovin ano, tedy i příchod nových obyvatel, na to je vhodné též při veškeré výstavbě myslet, jste-li tímto „omezeni“. U serverů, které nemají noční pauzu, je to jedno a není nutné tuto poznámku mít na zřeteli.)


Den pátý:

    Upgradujeme statek, tak abychom mohli používat pole. Zastavujeme užitnou stavební plochu hradu. Postavíme další produkční budovy a případně skladiště, aby nám při čekání na 6 level hradu nepřetékaly suroviny.

    Obrázek den pátý.


    Poznámka:

      Stále se snažíme maximálně rozvíjet produkci, tj. pokud nevyužíváte vozíky, tak i při existenci truhlárny, již musí dojít na jejich postavení. Pokud využívám vozíky, vozí se železo od neutrálních dolů.

      Upgrade ze statku má podstatný význam, dle příjmů je možné udělat i dříve. Jedno velké pole na obilí 2x2 je efektivnější než 4 zahrádky. Ovšem pozor na osetí je třeba 2000 ! a 6000 , ovšem sklizeň se pohybuje na úrovni 4000 - 7000 tj. zisk 2000 - 5000 na jedno osetí, bez mlýna a selky.

      Tedy začneme stavět pole místo zahrádek, čímž zvedneme příjem , což můžeme podpořit ještě naverbováním selky.

      Na postavení 6 levlu hradu stačí kapacita 13 000, což od základu máme, ovšem není pravděpodobné, že v jeden okamžik tj. přesně na minutu budete mít k dispozici všechny suroviny. Na nějakou surovinu se pravděpodobně bude čekat, tedy je vhodné ve volném stavebním prostoru postavit skladiště, čímž navýším kapacitu na 16 000 surovin a mám při čekání, až budu mít vše k dispozici větší „manipulační prostor“. Tak jako jak bylo uvedeno výše, u zasetí pole potřebuji mít k dispozici , pokud je všechny spotřebuji na upgrade hradu, nemám jak osít prázdná pole.


Den šestý:

    Upgradujeme hrad na 6 level. Rozšířený stavební prostor využijeme pro další produkční budovy a postavíme další skladiště, abychom mohli další den stavět 7 level hradu.

    Obrázek den šestý.


    Poznámka:

      Vily již by měly být slušně zaplněné a je tak možné obyčejné domečky v centrální oblasti hradu zrušit a popřípadě stavět jen na krajích rozšiřující se stavební plochy, kdy následně při dalším levlu hradu budou zrušeny a nahrazeny větší budovou.

      Optimalizujeme příjem, tak aby nám suroviny nepřetékaly ze skladů, proto si spočítáme, co můžeme utratit a šetříme na další level hradu.


Den sedmý:

    Upgrade hradu na 7 level. Zvyšování produkce se zaměřením na kámen a výměna studní za fontány.

    Obrázek den sedmý.


    Poznámka:

      Po týdnu končí i vylepšená produkce, však již není třeba ji zapínat znovu, pokud máte kreditů hodně nazbyt, můžete se jí pustit ještě druhý týden, pak již to nemá význam.

      Jelikož se blíží doba, kdy základní produkční stavby bude vhodné povyšovat na vyšší levly, kdy je na vše potřeba , tak zvyšujeme především příjem této suroviny.

      Na 7 levlu hradu je vhodné vyměnit dvě studny nad sebou za fontánu, která dodává více vody pro obyvatelstvo.

      Pokud na 7 levlu hradu budete stavět na vhodných místech kamenné cesty, které jsou nejlepší na přesun a kamenné hradby, jež jsou vhodné na obranu, počítejte s tím, že budete potřebovat velké množství , je proto vhodné na to myslet dopředu a postavit větší množství kamenictví.

      Radnici je možné samozřejmě postavit mnohem dříve, však kvůli možnosti opevnění vesnice kamennými hradbami s výstavbou čekám až na 7 level, kdy tyto hradby jsou k dispozici. Navíc v této době máte vyšší příjem všech surovin i vyšší kapacitu skladu a je tedy možné vesnici vystavět rychleji, což je z hlediska bezpečnosti, jistě důležitý faktor, jelikož na napadení vesnice stačí žlutý portál.

      Je vhodné mít dílnu na obou stranách hradu, tak jako následně kasárna. Napravo aby bylo možné se zazdít a bojovat vůči skřetům a nalevo aby bylo možné létat mimo hrad např. na výstavbu vesnice.


Den osmý a devátý:

    Postavíme dílny a radnici, naverbujeme stavitele a někam vyrazíme postavit svojí první vesnici. Na hradě dále upgradujeme budovy a zaměřujeme se na dostatečný příjem kamene .

    Obrázek den devátý.


    Poznámka:

      Pokud chceme využít kamenných cest a hradeb (vyšší rychlost přesunu a vyšší obrana), je nutné mít alespoň jednu dílnu na 3 levlu, aby bylo možné kamenné stavby stavitelem vytvořit.

      I nadále se musíme snažit zvedat svoji ekonomickou produkci surovin, což se děje především díky vyšším levlům daných staveb.

      Aby nebylo nutné rušit velké množství produkčních budov, tak se postupně dále vylepšují i skladiště.

      Na vyšších úrovních hradu by již se neměl být problém, lze tedy některé tržiště nahradit produkční budovou. (Obvykle jedno tržiště dostačuje pro malou "optimalizaci" příjmů potřebných surovin nebo pro potřebu získání zlata pro pokus uplacení jednotky.)

Tipy pro další dny:

    Je třeba rozvíjet i další produkční budovy, proto na vhodných místech stavte kamenictví a truhlárna/kovárna = domečky se vždy staví při krajích a jak se hrad rozšiřuje, postupně se ruší a posouvají více k okrajům, kde lze stavět. (Na 5 levlu se staví vila. Vila má na základním levlu až 20 obyvatel, kdežto 4 domečky na základním levlu jen 4 obyvatele, takže se to vyplatí, ovšem u vily dlouho trvá, než se nastěhují všichni obyvatele, klidně i den či dva!)

    Nakonec se zastaví i cesta pod statkem ke hradu, jelikož vlastních truhláren je dost na to, aby nebylo nutné od pily nosit další a místo toho je prostor pro další produkční budovy. Na druhé straně u portálu je v dolní části pás studen či domečků, které je dle potřeby možno vybourat a donést dovést do hradu co je třeba, nebo zde je možné mít trvalou cestu, kdy se suroviny naváží vozíkem až do hradu.

    Je zbytečné stavět velké množství skladů na 1 levlu, lépe je stávající sklady upgradovat na vyšší levly a lépe tak využít stavební plochu pro další produkční budovy.

    Pro "optimalizaci" příjmů zlata lze využít staveb typu univerzita a tržiště. Přes noc kdybych měl mít plné sklady zlata a mělo by mi neužitečně přetékat, nechám vybrané obyvatele zkoumat užitečné vynálezy, abych příjem zlata snížil. Naopak přes den univerzitu dle potřeby vypnu. Pokud potřebuji jednorázově větší obnos zlata , ať již kvůli výstavbě či úplatné jednotce, tak se obvykle směňuje jídlo (nebo jiná surovina) v tržišti za zlato .

    Před od kliknutím úspěšně ukončeného úkolu si dobře zvažte, kde chcete, aby se unikátní jednotka objevila a podle toho zastavějte plochu hradu či jednotkami zablokujte cesty k hradní budově. Kde vylézají jednotky je zřejmé z následujícího odkazu na obrázek. Jednotky vylézají z místa červeného čtverečku a hledají nejbližší volné políčko. (Podobně je to i u kasáren!)

    Než budete stavět vesnici, našetřete si hlavně , jelikož na 6 levlu, kdy se vesnice obvykle staví, byste již měli mít solidní příjem dřeva, kamene i železa, ovšem na sklizeň jídla budete vždy skoro den čekat. Jak však vidno z ukázky, lze výstavbu vesnice ponechat až na 7 level hradu, kdy budu mít surovinové příjmy zase o něco vyšší. Rozhodně z ekonomického hlediska nelze doporučit výstavbu radnice a vesnice na 4 levelu hradu, kdy již je to možné.

    Na 8 levlu hradu již máte stavební plochu definitivní. Zde již by mělo být finální umístění budov. Je vhodné mít jednu dílnu co nejblíže portálu, minimálně jedny kasárna co nejblíže portálu (aby jednotky v případě okamžitého verbování a přesunu na portál přišly o co nejméně ). Na druhé straně hradu u skřetů je též vhodné mít minimálně jedny kasárna ideálně kousek od cestičky, aby bylo možné posílat „spotřební“ zbrojnoše až přímo ke skřetímu doupěti (po kamenných cestách tam dojdou).

    Své unikátní budovy, které máte dle zvoleného typu hradu si důsledně chraňte, jejich ztrátu nelze nahradit. Lze doporučit je opevnit i přídavnými hradbami, pro lepší bezpečí nejen před skřety, ale i dalšími náhodnými jednotkami, které se od 8 levlu hradu začínají objevovat, kdy na 11. levlu hradu jsou již zcela běžné návštěvy velkých obrů, draků, ďáblů, kdy tyto jednotky pokud je včas nezabijete dokáží na hradě udělat pěknou paseku.

    Pokud stavíte výherní hrady, je třeba optimalizovat příjem surovin -- přibližně na stejnou úroveň v rámci cca 9 levlu hradu. (Upgrady skladů na vyšší levly stojí od všech surovin přibližně stejně, tak jako vlastní levly hradu. Příjem pak dosahuje cca nejméně +50 od každé suroviny a v případě využívání univerzit lze doporučit příjem až cca +300.) Upgrade produkčních budov na cca 3 úroveň lze doporučit provádět cca co nejdříve od 8 levlu hradu a dále je vhodné si spočítat kolik, jakých skladů budu potřebovat na výherní hrady. Dobré je provést upgrade skladů předtím, než začnu kvůli potřebě místa pro další sklady rušit produkční budovy, tak jako je to vhodné dělat ne v okamžiku kdy mám sklady téměř prázdné, ale v okamžiku, kdy mám sklady téměř plné, abych maximálně využil produkční budovy. S vhodným využitím tržiště lze občas i nějaké chybějící suroviny vhodně doplnit.

    Pro obranu před skřety či nepřítelem je dobré si hrad i opevnit kamennými hradbami, které jsou levné na opravu a je lépe pokud skřeti či nepřítel ničí jen hradbu, jejíž oprava je levná na rozdíl od drahých budov. (Navíc tak máte větší čas na reakci v případě „problémů“.) Dále lze v obraně využívat pastí či hradních katapultů.

    V půlce herního věku, který trvá většinou cca 90 dní, již není problém mít výherní stříbrný hrad, jak ukazuje obrázek dne čtyřicátého pátého, kde jsou realizovány mnohé z výše uvedených rad, kdy výherního stříbrného hradu bylo dosaženo před čtyřicátým dnem, kdy následně do týdne byl hrad "mírně přebudován" k vojenským účelům (tj. místo skladišť jsou kasárna nebo střelnice) a do konce věku již nepotřebuje další stavební úpravy.



Základní desatero - ekonomika

Pravidlo 1: Než něco postavíš, tak si to řádně rozmysli. (Stavby NELZE přesouvat, pouze zbourat a postavit znovu, a to stojí čas i zdroje, jelikož zbouráním dostaneš jen čtvrtinu surovin zpět.)


Pravidlo 2: Měj plán, co chceš stavět. (Drahé budovy se umisťují i na počátečních levelech tak, aby se již v rámci celého věku nemusely přesouvat. Tedy klidně měj již na začátku hry plánek, jak bude tvůj hrad na 8 levelu hradu při maximální stavební ploše vypadat. Stav tak, ať ti jedna surovina nechybí, na kterou budeš čekat, zatímco ostatní už se ti do skladiště nevejdou a budou bezúčelně přetékat ze skladů ven. Co kolik stojí, jak dlouho stavba trvá, najdeš v ceníku. Měj na paměti, že tam kde je zastavené hradní se přes tuto pauzu budova nestaví, tedy budovy je vhodné mít dostavěny před noční pauzou, aby již přes celou noc produkovaly suroviny. Inspiruj se od ostatních hráčů – veteránů nebo se podívej na ukázku výstavby prvního týdne.)


Pravidlo 3: Počítej s tím, že budeš i tak často bourat, ovšem je ekonomicky výhodné posouvat nejlevnější budovy. (Tj. studny, domečky na 1 levlu se dost často přesouvají dle potřeby a zaplňuje se jimi volný prostor, popřípadě i truhlárny. Vyplatí se postavit domeček, byť i na jediný den, jelikož se za necelý den zcela splatí a pak již „vydělává“.)


Pravidlo 4: Byť lze stavět na stavební ploše hradu kdekoliv, tak pro některé budovy platí vhodné (výhodné) rozestavění. (Například statek co nejvíce doprava nahoru, a zahrádky i pole nad něj, aby nedošlo k zabrání stavební plochy hradu. Alespoň jedna kasárna – pokud je chci používat, je vhodné mít co nejblíže portále nebo skřetům, aby vytvářené jednotky ztratily pohybem co nejméně energie. Totéž lze říci o dílně.)


Pravidlo 5: Využívej celou stavební plochu hradu. (Není ekonomické mít 6 level hradu a na mapě jen 3 budovy. Tedy snaž se co nejvíce využít volný prostor.)


Pravidlo 6: Nejdříve stav základní levly budov, až poté co nemáš prostor, prováděj upgrade budov. (Upgrade budovy je surovinově dražší než výstavba tytéž budovy na základním levlu. Tedy mám-li nevyužitý stavební prostor na hradě, je vhodné využít zastavěním základních budov.)


Pravidlo 7: Z ekonomického hlediska se snaž stavět co nejvíce ekonomických = produkčních budov. Budovy, které nepřináší suroviny tě, brzdí. (Samozřejmě je někdy třeba postavit kasárna na vojáky, ale nejlepší farmářští hráči to zvládají zcela bez ní. Nezakládáš-li klan pro ostatní hráče, je zbytečné mít velitelství klanu. Je k ničemu mít 3 skladiště na 3 levelu hradu, jen mi zvyšují maximální kapacitu surovin, kterou mohu mít, ovšem tyto suroviny nikde netvořím. Skladiště je vhodné stavět pouze na tu velikost, kterou momentálně potřebuji na upgrade hradu na vyšší level, tj. prvních pár levelů není potřeba skladiště stavět, jelikož mi stačí kapacita vlastního hradu a lépe volný prostor využít pro produkční budovy.)


Pravidlo 8: Vesnice se z ekonomického hlediska poměr cena / výkon vs. volná stavební plocha vyplatí nejdříve na 6 levlu hradu. (Lze samozřejmě stavět dříve což způsobí velké zpomalení ekonomické výstavby. Naopak mnozí staví až na 7 levelu hradu, kdy lze díky upgradů díly stavět i kamenné hradby. Pro vesnici si vyber takové místo, aby byl stavební prostor co největší při zajištění vhodné bezpečnosti vlastní vesnice, která může být celá snadno zbourána nepřítelem nebo při dlouhodobé nečinnosti i skřety.)


Pravidlo 9: K optimalizaci příjmů surovin lze vhodně využít tržiště. S výhodou se případně v rámci dílny využívají i vozíky a dovoz vybraných surovin od neutrálních dolů. (Většinou se tržiště na začátku používá na získávání zlata, kdy se prodává jídlo. Pozor však, že zisk jídla trvá delší dobu a je na to vhodné mít pole. Suroviny získané ze země (od dolu) nemusím dávat rovnou do hradu, ale pouze před hrad a až je potřebuji, umístím do hradu.) Případně si lze pomoci body z podzemí a jejich směnou za suroviny.


Pravidlo 10: Každý level hradu bych měl úměrně zvyšovat svůj příjem surovin – maximální příjmy se dosahují na 9 levelu hradu po výstavbě 3 vesnice. (To, které suroviny a kolik je vhodné mít, závisí na tom, jestli nějaké suroviny se vozí, jestli je válka / mír a co potřebuji hrát. Platí, však čím mám všeho více tím lépe.)



Základní desatero - boj, především pro klanové úkoly (ale nejenom pro ně)

Pravidlo 1: Nejdůležitější je NEUSTÁLE a průběžně mít dost energie. (Jednotka, která se nemůže pohnout, bývá mrtvá. Vždy mít alespoň 50 % energie (tj. cca 2000 energie). Lze doporučit a je nejvýhodnější mít energii téměř na max. S energií nutné hospodařit velmi obezřetně, přijít o ni je snadné, získat ji zpět obtížné, proto se maximální využití realizuje jen při určitých činnostech - před odletem z mapy zpět, při nezbytné nutnosti ihned zaujmout postavení daleko od objevení při portaci, před splněním úkolu rádce na doplnění energie, před noční pauzou, aj.)


Pravidlo 2: Útočí se v maximální možné přesile. (Tj. na velké jednotky ideálně ze 7 stran. Velká jednotka útočí na 2 políčka. Tank je jednotka, která je v dosahu léčitele, má nejvíce HP, nejvyšší obranu…. Před vlastním útokem se sešlou posilující kouzla na útočníka (např. bonus do obrany, bonus na útok) a naopak na obránce se sešlou červená kouzla (nižší obranu, útok). Magie může výrazně pomoci. Boj se zahajuje jednotkou, která bude dostávat zranění. Nepřátelská jednotka se však může otočit na jinou jednotku, kterou do boje zapojím, proto je nutné mít energii, abych s touto jednotkou mohl uhnout a o chvíli později se znovu do boje zapojit.)


Pravidlo 3: Držím jednotky pohromadě. (Jistě je známé heslo „rozděl a panuj“. Drží se skupinka pohromadě, jelikož tak může být v dosahu podpůrných jednotek např. na léčení a další kouzlení…)


Pravidlo 4: Velice důležitý je vždy začátek ihned po přistání, je nutné u něj být. (Mnoho jednotek je silnější než plně osetovaný hrdina! Není úkolem jednotky, které mi přistáli rozdělit, každou okamžitě přes půl mapy poslat jinam bojovat. Je vhodné využít moment příletu, ovšem rozumně. Tj. není vhodné být rozdělený, bez energie a bojovat jeden na jednoho, to jste promrhali svoji příležitost během pár sekund, jelikož na místě samém budete několik hodin, což pak může znamenat váš konec. Nejen boj na KÚ je na několik hodin!!! Ne na 5 minut. Je nutné přemýšlet, takticky plánovat, přesouvat se dělat pasti. Využívat střelecké jednotky aj. Respektive pokud si někdo myslí, že to zvládne za 10 minut, tak to skutečně za 10 minut mnohdy „zvládne“, ale dostat do nehratelného stavu, kdy je klanový úkol nutné jít znova nebo předchozí několika hodinový boj je ztracen. Tedy nikam se zbytečně nechvátá.)


Pravidlo 5: Než se někam pohnu tak si to 3x rozmyslím. (Netahám jednotkami sem a tam bez účelu. Pokud na mě nějaká jednotka útočí a nechci to, pak uhnu o 1 políčko, neutíkám po celé mapě.)


Pravidlo 6: Hlídá se úplně každá minuta boje. (Boj je 10x zrychlený - klanové úkoly, tj. je třeba dávat refresh mapy každou minutu. Proto přijít na hlídání o 10 minut později znamená veliký průšvih, jelikož za 10 minut bývá hrdina bez problému mrtvý. Tedy aktualizuje se cca v 15 a 45 sekundě na orloji mapa a dívá se co je nového. Platí pro boj s počítačem, při boji s hráči je nutné aktualizovat mapu i mnohem častěji, jelikož hráč se může pohnout, kdy on uzná za vhodné. Na hlídání se hlaste cca 5 min před začátkem vašeho tahání! Obdobně platí, letíte-li ze svého hradu někam do „boje“. Nastavujte zpoždění, jelikož přistát v okamžiku kdy vím, že nebudu a nehlídám je problém, jelikož mnohdy nejdůležitější je reagovat ihned po přistání na danou mapu. Přijít o 20 minut později znamená, že mě skřeti mezitím obklíčili a zničili polovinu jednotek.) Jak funguje zrychlený boj včetně tmy si sami můžete vyzkoušet v rámci podzemí, které si spustíte, kdy se Vám to zrovna hodí (jde o akci na 1 hodinu).


Pravidlo 7: I vyčkávání na vhodnou příležitost je boj. Tj. je NUTNÉ naučit se i čekat. (Mnoho činností se dělá těsně před přepočtem (1x 5 min přibývá energie cca v 50 sekundě, tj. 4 minuty čekám, než něco dělám), tak třeba právě, aby netekla energie cca v tuto danou minutu před přepočtem, se střílí (cca ve 30 sekundě při boji s hráči spíše později), kouzlí se (využívá se elfka a její boost na energii!!!). Popřípadě se dělají takové věci, jako vyvolání elementála (postupně umírá), tj. kouzlí se před tím, než se načte energie a ještě se případně očaruje elfkou (na energii). Elementál se často využívá jako „předsazená“ jednotka, do které se počítač vystřílí, abych naopak nepřišel o život na hrdinech…. Jelikož vykouzlím kouzlo nové…. Hrdina když umře, tak má 24 hodin smůlu, až pak lze oživit v hradě. Pozor na skutečnost, že bojující jednotka nemůže využívat některých svých schopností, proto se kouzlí těsně před bojem. Je-li nutné využít schopností při boji, je nutné jednotku v boji zastavit (ovšem nepřítelem bude stále zraňována), je však možné kouzlit, nebo použít létání. Případné opětovné zahájení boje mě bude stát 300 energie.)


Pravidlo 8: Nesmím se, nikdy nechat zavřít, tak abych se nemohl pohnout. (Vždy musím mít nějaký prostor pro pohyb a samozřejmě energii pro pohyb.)


Pravidlo 9: Využívám terénu, či schopností. (Bažina -20% obrany, kopec +20% obrany, kopec větší dostřel. Na spoustě map jsou důležité strategické body. Proti velkým jednotkám se případně drží formace, tak aby žádná jednotka nemohla vletět mezi mé jednotky (týká se jednotek 2x2). V rámci terénu se kryji, co to jde… tj. ve předu nejsilnější jednotky na boj, hned za nimi podpůrné jednotky (čaroděj, elfka) a dozadu se postupně dávají zraněné jednotky.)


Pravidlo 10: Bojujte tam, kde chcete vy, ne kde chce počítač nebo soupeř. (Nevýhodnému boji je lépe se vyhnout, je-li to možné. Válčím-li, není vhodný průchozí hrad, jinak mě soupeř snadno zničí. Je vhodné si hrad alespoň mírně opevnit, mít k tomu uzpůsobenou válečnou ekonomiku i mít dodatečný počet vojenských budov. Ukázka částečně opevněného a zabezpečeného hradu zde.)



Závěrem k ekonomickému i bojovému desateru:

  • Každé z pravidel, lze porušit musíš, však vědět jakou cenu za to zaplatíš.

  • Kdo nic nezkusil, nic nepokazí, ale taky se nic nenaučí.

  • Zkoušej, uč se a hlavně pouč se ze svých chyb, jen tak se budeš zlepšovat.

  • Pokud nevím, tak se zeptám spoluhráčů v klanu.

  • Bojovat proti počítači je mnohem jednodušší než proti zkušenému aktivnímu reálnému hráči.





Angee

Datum poslední aktualizace: 10. 3. 2023