Stavby - popisy a levely

Stavby stavíš okolo hradu, prostor ke stavění se zvětšuje s každým dalším levelem hradu. Pokud některou stavbu nevidíš v nabídce, znamená to, že máš nízký level hradu (viz tabulka). Některé stavby zvyšují příjem zlata a surovin, jiné zvětšují prostor pro skladování surovin, a nebo umožňují cvičit jednotky.

Ceny staveb: tabulka
Obrázky staveb: zde

Zde vidíte ukázku stavění hradu krok za krokem až do 9. levelu hradu. Celkem je to 90 obrázků. Určitě to není ideální postup, ale můžete se z něj poučit a naplánovat si stavbu svého hradu lépe.

Zobraz obrázek číslo: (od 1 do 90, kliknutím na obrázek ho zvětšíš v novém okně)Tabulka vývoje staveb v závislosti na levelu hradu

Číslo v závorce je level stavby, kterou hrad umožní postavit. Modrá barva značí, že stavba je nově objevena.

Level
hrad, ves
Hrad (vesnice) umožní stavět tyto stavby (v závorce je level stavby)
Level 1 Dům(1), Statek(1), Studna(1)
Level 2 Skladiště(1), Truhlárna(1), Kamenictví(1), Kasárna(1), Kovárna(1), Dům(2)
Level 3 Aréna, Tržnice(1), Dílna(1), Velitelství klanu(1), Statek(2), Kasárna(2), Portál(2), Dům(3)
Level 4 Střelnice(1), Radnice(1), Dílna(2), Truhlárna(2), Kamenictví(2), Kovárna(2), Studna(2), Velitelství klanu(2), Dům(4)
Level 5 Vila(1), Skladiště(2), Střelnice(2), Tržnice(2), Velitelství klanu(3), Dům(5)
Level 6 Katapult(1), Mlýn(1), Univerzita(1), Vila(2), Kasárna(3), Truhlárna(3), Kamenictví(3), Kovárna(3), Tržnice(3), Portál(3), Velitelství klanu(4), Dům(6)
Level 7 Fontána(1), Katapult(2), Univerzita(2), Dílna(3), Vila(3), Skladiště(3), Kasárna(4), Tržnice(4), Velitelství klanu(5), Dům(7)
Level 8 Kostel(1), Radnice(2), Katapult(3), Univerzita(3), Dílna(4), Vila(4), Truhlárna(4), Kamenictví(4), Kovárna(4), Kasárna(5), Velitelství klanu(6), Dům(8).
Automaticky vylepší portál na 3 level. Ostatní hráči tě mohou napadat!
Level 9 Mlýn(2), Radnice(3), Střelnice(3), Katapult(4), Skladiště(4), Univerzita(4), Dílna(5), Tržnice(5), Vila(5), Velitelství klanu(7).
Bronzový Univerzita(5).
Nejnižší level výherního hradu. Odměna je na konci věku 100 bodů a 10 kreditů.
Stříbrný Střední level výherního hradu. Odměna je na konci věku 200 bodů a 20 kreditů.
Zlatý Poslední level hradu, kdo ho postaví jako první a udrží do konce věku, vyhraje a zároveň ukončí celou hru. Pro postavení Zlatého hradu je kromě surovin potřeba, aby hráč (či klan) držel v zajetí alespoň 3 velké Zlaté draky. Výherce získá 1000 bodů do dlouhodobé statistiky a 100 kreditů.

Podrobný popis staveb

Obrázky všech staveb jsou zde

StavbaVelikost Popis 
Aréna - zrychlené souboje hráčů 2 x 1 V aréně bojuješ přátelské bitvy s jinými hráči o aréna-body, za ně pak dostaneš slevu z ceny všech levelů hradu a vesnic. Za každých 25 bodů je +1% sleva na všechny levely hradu a vesnic. Nemá význam stavět více arén.
Před bitvou dostaneš od systému hry zdarma peníze na vojsko, za které si najmeš v aréně vojáky do bitvy. Svého soupeře si neurčuješ ty, ale náhodně ti ho vybere systém. Vybere ti hráče, který je podobně silný jako ty a je často online. Obě strany si domluví čas bitvy (to neplatí, pokud hráč klikne na "Rychlý start") a poté se jim vytvoří uzavřená mapa - bojiště arény.
Mapa má zrychlený boj 20x a na rozdíl od normálních map přibývá energie každou minutu rychlostí 10x! Bitva trvá max. 30 minut. Po dvou dnech smaže systém hry arénu i zbylé vojáky.

Za vítězství v aréně získáš 20 aréna-bodů, za remízu 5 a za prohru 0 bodů. Na některých arénách leží artefakt Pohár, pokud ho jednotka nese, dostane na konci arény +1,+2 nebo +3 body dle typu poháru. Za první výhru v řadě máš do další arény bonus +100 peněz, za 2. výhru v řadě +200 a za třetí a další +300.

Máš právo vytvořit svou arénu (vyzvat soupeře) 1x za 4 dny. Pokud vylosovaného soupeře odmítneš, čekáš 24 hodin na další arénu. Pokud tě odmítne tvůj soupeř, můžeš ihned založit další. Za odmítnutou arénu není žádný bodový postih.

Máš-li čas na arénu právě teď, můžeš vstoupit na 15 minut do "Fronty čekatelů" a čekat, zda-li tě během 15 minut vyzve nějaký hráč Vyzyvatel do arény. Pozor, vyzyvatel je ten kdo zakládá arénu, ne jiný čekatel ve frontě!
Dělo 2 x 2 Tuto zbraň je možné vyzkoumat v Univerzitě (pokud budeš mít to štěstí, že ji budeš mít vylosovanou v technologiích). Z děla můžeš vystřelit jedenkrát za 12 hodin na některou z okolních nezamčených map. Musí být ale v dostřelu děla! Děla mají dostřel dle levelu: 7, 10, 15 a 20 map okolo. Tedy je možné střílet i na hráče, kteří nemají otevřený portál. Také je možné vystřelit na svou vlastní mapu, ale je zde riziko, že zasáhneš své budovy či jednotky.
Míření se provádí jen nahrubo do jedné ze čtyř částí mapy: LH, LD, PH a PD. Kamenná střela (za 3000 ) je sice určená na budovy, ale přesným zásahem zabije i silnou jednotku. Kartáčová střela (3000) způsobuje zranění na ploše 3x3 pole. Výstřel proběhne okamžitě a ihned máš v poště zprávu o vzniklých škodách. Zasažený hráč je informován o tom, kdo na něj vystřelil.
Dělo se nestaví z hradu! Postavit ho může pouze stavitel na 9. hodnosti na odpovídajícím levelu hradu: dělo 1. jde postavit na 8., dělo 2. na 9., dělo 3. a 4. na 10 levelu hradu. Postavit je možné stavitelem jen jedno dělo a pouze na hradové mapě. Pokud máš v Univerzitě dvě technologie děl, tak dvě děla. Dělo zvyšuje, stejně jako zdi a katapult, zastavěnost mapy o +4.
Dílna 2 x 2 Umožní verbovat stavitele a později vyrábět vozíky a beranidla. Pokud staviteli (vozíku, beranidlu) zbouráš dílnu, a nemá jinou volnou, tak odejde. Třetí level zdvojnásobí kapacitu dílny.
Dům 1 x 1 Za každého obyvatele, který bydlí v domě, dostáváš každou minutu jeden zlaťák.
Fontána 1 x 2 Zdroj vody jako studna, ale vodou napojí 36 obyvatel.
Hliněná cesta 1 x 1 Zrychluje pohyb po mapě, krok stojí pouze 200 energie na jakémkoliv terénu. Cesty staví jednotka stavitel.
Hrad 3 x 3 Hrad je centrum království, má svou kapacitu pro suroviny a produkuje 1 zlaťák do pokladnice. Čím vyšší je level hradu, tím lepší stavby můžeš stavět a také máš odemknuty vyšší levely staveb. Zároveň, čím vyšší level hradu máš, tím na tvé království bude útočit více skřetů! Hrad má vnitřní kapacitu skladišt 10 000 surovin pro pomalý typ serveru a 20 000 pro rychlý server. Další kapacitu zvýšíš postavením Skladišť.
Kamenictví 1 x 3 Zvyšuje produkci kamene. Za každý level se zvýší produkce o +1 kámen.
Katapult 3 x 3 Katapult je výborná stavba proti skřetům, ale hodí se také k obraně hradu a vesnice před jinými hráči. Střílí na velkou vzdálenost ohnivé střely, které ničí budovy a zraňují jednotky. Druhý level zvyšuje dostřel z 8 polí na 12. Třetí level umožní střílet velké ohnivé střely s účinkem na 3x3 pole a čtvrtý level umožní střílet ocelové střely, které mají velkou přesnost a účinek. Natažení katapultu trvá 8 hodin, za 1 kredit se natáhne okamžitě a jde ihned vystřelit, ale další výstřel je možný až za dvě hodiny.
Katapult (stavitel) 3 x 3 Katapult postavený stavitelem jde postavit mimo stavební prostor hradu! Funguje stejně jako klasický katapult (postavený hradem), ale má několik omezení:
  • umí ho postavit jen stavitel na hodnosti 9
  • nejde zvýšit jeho level
  • jde postavit na mapě pouze jeden a jen u hradu nebo vesnice
  • v terénu mapy jde postavit jen tam, kde jde postavit vesnice
  • zvyšuje zastavěnost mapy o +9
  • jde postavit jen tehdy, je-li zastavěnost menší nebo rovno 31
Kamenná cesta 1 x 1 Zrychluje pohyb po mapě, krok stojí pouze 150 energie na jakémkoliv terénu. Cesty staví jednotka stavitel.
Kasárna 3 x 2 Cvičí zbrojnoše. Čím vyšší level kasárna má, tím vyšší počáteční hodnost má nově vycvičený zbrojnoš. Pátý level zvyšuje kapacitu kasárny na dvojnásobek. Pokud zbrojnoši zbouráš kasárnu, a nemá místo v jiné, tak odejde.
Kostel 2 x 3 Cvičí mnicha - léčitele, který hojí rány živým jednotkám. Pokud léčiteli zbouráš kostel, a nemá jiný volný, tak odejde.
Kovárna 2 x 2 Zvyšuje produkci železa. Za každý level se zvýší produkce o +1 železo.
Mlýn 1 x 2 Zvyšuje velikost sklizně z obilných polí. Postavit ho můžete i ve vesnici, přesto bude zvyšovat produkci i u hradu.
Obilné pole 2 x 2 Pole lze založit na Statku (level 2). Nejprve musíš zasít a počkat až obilí vyroste, to trvá 18 - 21 hodin (podle hodiny, kdy jsi zasel). Obilí každou třetí hodinu o kousek povyroste (v hodině: 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 a 22). Pak může úrodu sklidit. Její velikost je náhodná, obvykle okolo 3000 až 6000 jídla. A postavte si Mlýn, ten ještě víc zvětší velikost sklizně!
Past jednoduchá
Past vysouvací
1 x 1 Pokud v Univerzitě vyzkoumáš past, tak ji stavitel na hodnosti 9 umí postavit. Kůly na dně jámy zraní každou jednotku, která na ni vstoupí. Past se tak postupně opotřebovává a ztrácí účinnost. Pokud není opravena, tak se nakonec zboří. Pokud se past opravuje, tak je nefunkční a jde přes ni přejít!
Past - vysouvací má železné hroty, ty způsobují 2x větší zranění. Navíc jde hroty zasunout a přes past jde chodit za 450 energie. Zasunutí / vysunutí trvá 240 minut na pomalém a 60 minut na rychlém serveru.
Portál 3 x 3 Portál vlastníš již od začátku, leží vlevo od tvého hradu, ale je rozbitý. Postavením druhého levelu se portál aktivuje a umožní ti posílat vojsko do opuštěných končin mapy. Třetí level portálu umožní hráči posílat vojsko do jiných království. Pozor, je zde podmínka, že i hráč, ke kterému chceš vojsko poslat, musí mít také postaven třetí level portálu. Postavíš-li tedy třetí level, tak zároveň otevřeš nepřátelům cestu ke svému hradu! Portál není možné zbořit.

Pozor, osmý level hradu ti automaticky vylepší portál na 3. level, ostatní hráči tě tak budou moci napadat!
Radnice 2 x 3 Každý level radnice umožní staviteli postavit jednu vesnici na jiné mapě. Nemá význam stavět více Radnic, platná je pouze ta s nejvyšším levelem. Zboření radnice znemožní okolo vesnic stavět nové stavby a kdekoliv ve světě opravovat poškozené (budovy, hradby, atd.). Více je na stránce vesnice.
Skladiště 3 x 2 Zvyšuje maximální množství zásob všech surovin, které se vejdou do pokladnice hráče.
Statek 3 x 2 Umožní zakládat zeleninová a později i obilná pole - ta mají vyšší výnos. Statek je výhodné stavět v pravém horním rohu stavebního prostoru hradu a zahrádky a pole zakládat mimo stavební prostor hradu. Selka stojící na zahrádce či poli zvyšuje úrodu. Na poli může pracovat více selek. Stavba Mlýn zvyšuje produkci polí.
Střelecká výspa 1 x 1 Všechny střelecké a léčitelské jednotky stojící na výspě mají o +1 větší dosah střelby či léčení. Stejný efekt mají na mapě také kopce. Bonus výspy se ale s bonusem kopce nesčítá. Výspa nezvyšuje jednotkám obranu.
Střelnice 3 x 1 Produkuje střelce. Čím vyšší level má, tím vyšší počáteční hodnost má nově vycvičený střelec. Pokud střelci zbouráš střelnici, a nemá jinou volnou, tak odejde.
Studna 1 x 1 Studna produkuje vodu pro čtyři obyvatele. Vyšší level pro osm. Není-li voda, obyvatelé odchází.
Truhlárna 2 x 2 Zvyšuje produkci dřeva. Za každý level se zvýší produkce o +1 dřevo.
Tržnice
2 x 2 Umožňuje obchodovat se surovinami. Za každý level umožní provést větší obchody.
Univerzita 3 x 2 V univerzitě se zkoumají nové technologie, jednotky a různá vylepšení. Můžeš zde zaměstnat určitý počet obyvatel, například v Univerzitě - level 1 až 60 obyvatel.
Čím více obyvatel zkoumá jednu technologii, tím rychleji bude vyzkoumána. Pozor! Každý obyvatel v království odvádí do pokladnice 1 zlaťák, ale obyvatelé, kteří pracují v univerzitě, neodvádí do pokladnice zlaťáky!
V univerzitě je ve vývojovém stromu vzájemně propojených 16 skrytých technologií. Každou z nich musíš nejprve odhalit a teprve pak je možné ji vyzkoumat. Odhalení je 5x rychlejší než-li samotný výzkum a odhalit technologii jde i za kredity (vyzkoumat ne). Je na tobě, jakou zvolíš strategii odhalování/výzkumu.
V každé budově univerzity se objevuje a každých pár hodin náhodně mění bonus (+50%) na výzkum. Pokud se bonus objeví u vynálezu, který potřebuješ odhalit či vyzkoumat, je výhodné toho využít.
Pokud ve vývojovém stromu vedou k vynálezu dvě cesty, znamená to, že oba předchozí vynálezy musí být vyzkoumané/odhalené. Poslední dva vynálezy je možné vyzkoumat až v Univerzitě - level 5 v Bronzovém hradu.
Pokud univerzitu zboříš, nic se neděje, vyzkoumané i částečně vyzkoumané vynálezy ti zůstávají. Pokud univerzitu opět postavíš, budeš mít vynálezy v tom stavu, v jakém jsi je měl, když jsi univerzitu zbořil.
Velitelství klanu 2 x 2 Umožňuje založit klan o maximálním počtu 10 členů. Za každý další level velitelství se zvyšuje maximální počet členů klanu o +10. Kterýkoliv člen klanu může postavit velitelství a bude-li mít nejvyšší level velitelství v rámci celého klanu, zvýší tak maximální počet členů klanu. Pokud je velitelství zbořeno, nic se nestane, pouze nelze verbovat nové členy.
Vesnice 3 x 3 Pokud máš postavenou Radnici, může stavitel postavit na jiné mapě vesnici, a tak získáš nový prostor pro stavění budov. Více je na stránce vesnice.
Vila 2 x 2 Bydlí v ní 20 obyvatel, v posledním levelu až 36 obyvatel. Za každého obyvatele dostáváš jeden zlaťák.
Zahrádka 1 x 1 Lze ji založit na Statku. Nejprve musíš zasít a počkat až zelenina vyroste, to trvá 18 - 21 hodin (podle hodiny, kdy jsi zasel). Zelenina každou třetí hodinu o kousek povyroste (v hodině: 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 a 22). Pak můžeš úrodu sklidit. Její velikost je náhodná, obvykle okolo 200 až 700 jídla.
Zdi a palisády 1 x 1 Staví je stavitel a slouží k obraně před nepřátelskými jednotkami. Pozor, systém hry hlídá, aby mapu nebylo možné zastavit úplně. Maximální zastavěnost mapy je 40 políček, které může stavitel zastavět. Každá postavená zeď zvyšuje zastavěnost mapy o +1.

Speciální stavby a objekty na mapě

Pokud máš aktivovaný portál (alespoň level 2), můžeš cestovat po mapě a najít speciální stavby, které produkují suroviny. Vyprodukované suroviny leží okolo nich na mapě a sbírat je mohou všichni, jak ty, tak i ostatní hráči. Je výhodné poslat pro suroviny vozík, protože toho hodně uveze.

StavbaVelikost Popis 
Pila 3 x 3 Pila je umístěna v lese napravo od tvého království a také existují další pily ve světě. Neustále produkuje dřevo, které si může kdokoliv sebrat a odnést. Kdokoliv může povýšit kteroukoliv pilu na vyšší level a tím zvýšit produkci a zároveň maximální velikost hromady dřeva.
Lom 3 x 3 Lom je umístěn na opuštěném místě, lze se k němu dostat pouze skrze portál. Lom neustále produkuje kámen, který si může kdokoliv sebrat a odnést. Kdokoliv může povýšit kterýkoliv kamenolom na vyšší level a tím zvýšit produkci a zároveň maximální velikost hromady kamene.
Důl na železo 3 x 3 Důl je umístěn na opuštěném místě, lze se k němu dostat pouze skrze portál. Důl neustále produkuje železo na jednu hromadu, které si kdokoliv může sebrat a odnést. Kdokoliv může povýšit kterýkoliv důl na vyšší level a tím zvýšit produkci a zároveň maximální velikost hromady železa.
Obří dělo 3 x 3 Je to obrovská trpasličí zbraň, nachází se na zamčené mapě uprostřed mapy, většinou na souřadnicích [201|201]. Obří dělo obsluhují trpaslíci, je možné z něj vystřelit jedenkrát denně na jinou mapu, dostřel není omezen. Výstřel z obřího děla způsobuje 2x větší škody než malá děla, která může hráč vyzkoumat v univerzitě. Čas výstřelu je od 18:00 do 19:00. Vystřelí ten klan, který shromáždil ve sbírce nejvíce peněz. Ostatním klanům peníze propadají!
Vystřelit může pouze velitel nebo zakladatel klanu na libovolnou nezamčenou mapu. Tedy je možné střílet i na hráče, kteří nemají otevřený portál.
Před výstřelem zadá hráč souřadnice, oblast mapy (LH, LD, PH nebo PD) a typ střely: kamenná na budovy, kartáčová (účinkuje na 4x4 pole) proti jednotkám a po kliknutí dělo ihned vystřelí a na lokálním fóru se objeví zpráva o způsobených škodách. Kamenná střela je sice určená na budovy, ale přesným zásahem zabije i velmi silnou jednotku.
Od 19:05 mohou klany zakládat nové sbírky na další výstřel. Hráči, kteří chtějí přispět, nemusí být členi téhož klanu, ale musí mít alespoň 7. level hradu.
Oltář 3 x 3 Je to výjimečná stavba, která se nachází ve středu mapy [200|200]. Léčitel a skřetí šaman mohou na oltáři obětovat dračí šupiny a získat za ně různé unikátní jednotky či artefakty. Také je možné opravovat či vylepšovat artefakty. Čím více šupin je obětováno, tím skvělejší jsou dary bohů. Někdy ale bohové seberou šupiny a nic nedají.
Na oltáři lze oživit dráčka z osmi dračích částí těla.
Alchymistické dílny

 - lektvary a kouzla
 - dračí části
 - zbraně a výstroj
 - zkušenosti pro hrdiny
2 x 2 Jsou to výjimečné stavby, které se nachází ve středu mapy [202|202]. Na mapě se nachází po dvojicích 4 typy těchto dílen, každá je zaměřená na výrobu různých artefaktů: (lektvary a kouzla, dračí části, zbraně a výstroj, zkušenosti pro hrdiny).
Alchymista v dílně požaduje přinést artefakty a poplatek v kreditech, za které pak vyrobí daný artefakt. Libovolná jednotka může přicestovat a přinést artefakty a položit je vedle dané dílny. Na stupni poškození artefaktů nezáleží, je tedy výhodné přinášet artefakty těsně před rozpadem. Alchymista artefakty sebere a daný artefakt ihned vyrobí. Po pěti dnech se ve všech dílnách mění nabídka, je tedy dobré sledovat nabídku (a datum změny v horní části okna), aby měl hráč dostatek času na to sehnat požadované artefakty.